Cvičení Holečkov 2023 prověřilo spolupráci složek IZS

Pokud je složkami integrovaného záchranného systému vyhlášena mimořádná událost, zpravidla se jedná o dopravní nehody s větším počtem zraněných osob. Naštěstí tyto události nejsou časté, a právě proto je nutné se na ně pravidelně připravovat a cvičit.  Právě takové cvičení, s příznačným názvem „Holečkov 2023“, tento úkol dnes splnilo – prověřilo akceschopnost a postupy záchranných složek a vzájemnou spolupráci– tak důležitou při mimořádných událostech.

Taktické cvičení proběhlo na železničním přejezdu u obce Holečkov na Prachaticku. Zúčastnili se jej profesionální hasiči HZS Jihočeského kraje ze stanic Vodňany, Prachatice a České Budějovice, dále pak záchranáři Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje z oblastního střediska Prachatice, Strakonice a České Budějovice. Na cvičné likvidaci mimořádné události se podíleli také policisté Jihočeského kraje z obvodních oddělení Netolice a Vodňany, dopravního inspektorátu Prachatice a Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje. Zapojeni byli také jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Vodňany, Bavorov, Netolice, Lhenice a Strunkovice nad Blanicí a podnikoví hasiči Hasičského záchranného sboru podniku Správa železnic. 

Úkolem všech zasahujících bylo prověření společného zásahu u dopravní nehody vlaku a autobusu s velkým počtem zraněných a obětí. Vlastní situace byla nasimulována přímo na přejezdu. Scénář předpokládal, že po technické závadě stojí na železničním přejezdu nepojízdný autobus a z boku do něj narazí přijíždějící osobní vlak. Autobus se nárazem převrátí na bok a zůstane na kolejích ležet.
Autobus je téměř plně obsazen a všichni cestující utrpí zranění různých stupňů závažnosti– od lehčích, až po ta smrtelná. Zraněna je také více než dvacítka cestujících ve vlaku včetně těžkého poranění strojvůdce. Celkem bylo nutné ošetřit více než 70 osob. 

Mimořádná událost podobného rozsahu je velice náročná pro všechny zasahující. Veškeré činnosti musí být jednoznačně koordinovány, rozhodčí cvičení sledují činnosti jednotlivých složek na úrovni taktické i operativní. Hodnocení cvičení bude provedeno v následujících dnech jak na úrovni jednotlivých zasahujících složek, tak i integrovaného záchranného systému jako celku.   
 

04.10.2023 Bc. David Hocke