Cyklistická sezona odstartuje začátkem května na Lipně

Otevřením nového úseku Vltavské cyklistické cesty v sobotu 4. května slavnostně začne nová cyklistická sezona v jižních Čechách. První turisté se svezou po trase mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem, akci také doplní bohatý doprovodný program. Možnosti nejen pro rodiny s dětmi jsou hodně široké a nabízí se využít květnových svátků k prodloužení svého pobytu.

Rekordně teplý nástup jara už dost možná řadu cyklistů nalákal na servis po zimě a první vyjížďky. Jejich sezona však naplno začne až v prvních květnových dnech. Konkrétně na sobotu 4. května se chystá celodenní akce na Lipensku.

Nová cyklistická sezona začne spolu s otevřením zrekonstruovaného úseku Vltavské cyklistické cesty mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem. Zahájení programu vypukne v sobotu v 9 hodin v Lipně nad Vltavou u hotelu Element a oficiální start navazuje v 11 hodin. Pojede se přes Loučovice do Vyššího Brodu a nachystaná je řada doprovodných akcí. Už na Lipně bude zábavu řídit DJ, děti potěší Lišák Fox a představený bude i projekt KolemKolem, který návštěvníkům výrazně usnadní plánování tras na Lipensku. V Loučovicích kolem poledne začne exhibice na kolech, vystoupí kapela Satisfucktion nebo se představí hasičská auta. Ve 13 hodin pak začne být živo i ve Vyšším Brodě, těšit se můžete na hudební program i zábavu pro děti nebo pohádku Madame Bicykloutka. Posílené budou také vlakové a autobusové spoje ve spolupráci s Českými drahami a Jikordem.

Nová část cyklostezky je dlouhá 5,5 kilometru, začíná před kaplí sv. Prokopa v Loučovicích a končí ve Vyšším Brodě u vjezdu do kempu Pod Hrází. Na počátku trasy se line podél levého břehu Vltavy a prochází mezi řekou a zastavěnou částí obce Loučovice až k mostu. Odtud míří po pravém břehu Vltavy směrem k Čertově stěně, dále k vodní vyrovnávací nádrži Lipno II a končí u zmiňovaného kempu.

Jižní Čechy opět potvrzují, že jsou rájem pro cyklisty. Cyklistika se stala v jižních Čechách celoročním, velmi vyhledávaným tématem a dokončený úsek Vltavské cyklistické cesty nabídne návštěvníkům další část nádherné jízdy podél Lipna či řeky Vltavy,“ uvedl Petr Soukup, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu, která akci pořádá společně s Jihočeským krajem, Nadací jihočeské cyklostezky a turistickou oblastí Lipensko.

Volné dny v úvodu května však přímo vybízejí k naplánovaní delšího pobytu, který se dá vhodně spojit se začátkem cyklistické sezony. Nabídka programu v okolí je tak bohatá, že hravě vydá na celý týden. Posledního dubna skoro každou jihočeskou obec ozdobí májka, první květnový den se otevře muzeum ve Volarech, speciální prohlídky chystají v Českém Krumlově a pokračuje také řada zajímavých výstav.

Přímo na trase Vltavské cyklistické cesty doporučujeme zastavení u Čertových proudů, Čertovy stěny, vyšebrodského kláštera nebo se zajeďte podívat na Spirův kanál. Další informace o zahájení sezony a další tipy na cyklovýlety naleznete na Zahájení cyklosezony jižní Čechy.

17.04.2024 Bc. David Hocke