Dechový orchestr ZUŠ Vimperk si z Prahy přivezl zlato

Dechový orchestr ZUŠ Vimperk se pod vedením Pavla Vališe a Petra Staňka zúčastnil ve dnech 24. a 25. března 2023 mezinárodního soutěžního festivalu Young Bohemia v Praze. Tento festival má mnohaletou tradici a účastní se ho pěvecké sbory, soubory a orchestry z celého světa. 

V pátek večer zahrál svůj soutěžní program Dechový orchestr ZUŠ Vimperk. Již po odehrání zazněly velké obdivy a pochvalné řeči od všech porotců, kteří byli opravdovými odborníky: Mgr. Miroslav Hanzal (bývalý šéfdirigent Hudby hradní stráže a Policie ČR), Mgr. Miriam Němcová (dirigentka symfonických orchestrů a pedagožka Pražské konzervatoře) a Prof. Milan Kolena, ArtD. (dirigent a ředitel ze Slovenska). 

V sobotu všichni účastníci společně zahráli a zazpívali skladbu Iubilate pod vedením skvělého českého dirigenta Jana Kučery a následovalo individuální představování. Orchestr ZUŠ Vimperk zahrál skladbu Škoda lásky, kterou všichni zúčastnění poznali, a i díky tomu sklidila úspěch. Odpoledne stáli vimperští muzikanti v čele průvodu historickým centrem Prahy z Ovocného trhu na Staroměstské náměstí a potom se zúčastnili závěrečného ceremoniálu. 

Celkový výsledek? Orchestr ZUŠ Vimperk porotu tak nadchnul, že si jako jediní odvezli z Prahy hned tři ceny:

  • Zlaté pásmo v kategorii dechových orchestrů
  • cenu za vynikající sólový výkon tubisty Cyrila Fürsta
  • cenu pro Petra Staňka za vynikající dlouhodobou práci s mládeží. 

Jedná se o další vynikající výsledek Dechového orchestru ZUŠ Vimperk na mezinárodní úrovni. Dalšími účastníky festivalu byly sbory, soubory a orchestry z USA, Norska, Anglie, Irska, Turecka, Srbska, Lotyšska, Německa a ČR.

 

28.03.2023 Bc. David Hocke