Dechový orchestr ZUŠ Vimperk vybojoval v Polsku 2. místo

Dechový orchestr ZUŠ Vimperk, kterou zřizuje Jihočeský kraj, se ve dnech 14. – 16. 6. 2019 zúčastnil 28. ročníku Mezinárodního festivalu dechových orchestrů Zlotá lira 2019, kde vybojoval zlaté pásmo s vyznamenáním a celkové 2. místo.  

Festival Zlotá lira 2019 se konal v polském městě Rybnik. Celkem vystoupilo 14 dechových orchestrů z 6 evropských zemí. Vimperští byli jediným zástupcem Česka. Festival má dlouholetou tradici a v rámci něho se pravidelně také koná soutěž před mezinárodní porotou. Ta bodovala podle mezinárodních standardů CISM a jednotlivé orchestry byly rozděleny do jednotlivých pásem podle počtu dosažených bodů. Soutěž nebyla ničím ohraničena, tzn., že se potkávali mladí i starší a zkušení hudebníci, amatéři i profesionálové.

Dechový orchestr ZUŠ Vimperk si připravil program, kterým prezentoval nejen českou tvorbu, ale i světové koncertní a populární skladby. Orchestr střídavě řídili dirigenti Petr Staněk a Pavel Vališ. Celkem se vimperští představili na dvou veřejných koncertech, při slavnostním pochodu městem, zahráli i společné skladby se všemi ostatními účastníky a hráli před odbornou porotou.

Porota poslala Dechový orchestr ZUŠ Vimperk počtem bodů ještě na jedno vystoupení a to na závěrečný koncert laureátů celého festivalu. Mladí muzikanti ze ZUŠ Vimperk vybojovali zlaté pásmo s vyznamenáním a celkové 2. místo. 

Text a foto: Mgr. Pavel Vališ, DiS., ředitel ZUŠ Vimperk

26.06.2019 Bc. David Hocke