Hvězdy v budějovickém planetáriu začínají zářit digitálně. Nová technologie přináší nejen samotný zážitek noční oblohy, ale i další zajímavé možnosti – na kopuli planetária promítá záběry z vesmíru, obrázky souhvězdí, různé animace i celooblohová (fulldome) videa a filmy. S kvalitním ozvučením, novými sedadly a celkovou úpravou sálu se planetárium halí do hávu nové digitální éry. Rozsáhlá rekonstrukce stála 14 milionů korun. Akci financoval zřizovatel planetária Jihočeský kraj.
Modernizace budějovického planetária začala už minulý rok. Na první pohled to zvenku není patrné, ale uvnitř probíhají velké změny. Kopule, na níž jsou hvězdy promítány, byla vyměněna za novou, s akustickou izolací pro optimální zvuk v sále. Hlavní změnou je pořízení systému digitální projekce, který z velké části nahradí klasické promítání hvězdné oblohy původním optomechanickým přístrojem. Přístroj Zeiss ZKP 1 ze šedesátých let ale zůstává nadále zachován a plně funkční.
„Jsme hrdí na původní přístroj a necháváme si jej jak pro jeho historickou hodnotu, tak i pro jeho technické přednosti,“ tvrdí Jana Tichá, ředitelka Hvězdárny. Dodává, že „doplnění digitální projekcí významně rozšiřuje možnosti pořadů. Nově například umožňuje promítat v barvě průlety vesmírem od planet sluneční soustavy až po celé galaxie. Návštěvníci budou moci sledovat fotografie vesmíru, animace, obrázky souhvězdí i filmy, což je při fulldome projekci vizuálně velmi působivé.“
Budějovické planetárium fungovalo od sedmdesátých letech v téměř nezměněné podobě a nyní se otevírá světu jako první digitální planetárium na jihu Čech. Hvězdárna a planetárium České Budějovice je jediná profesionální instituce v Jižních Čechách, zabývající se astronomickým výzkumem a seznamováním široké veřejnosti s astronomií a jí příbuznými vědami. Hvězdárna a planetárium se nachází v Háječku na soutoku Vltavy a Malše. Pobočka na Kleti patří ke světové špičce ve výzkumu planetek a komet. Zřizovatelem instituce je Jihočeský kraj.
Autor: Ing. Jakub Šimánek (Hvězdárna a planetárium)