Euroregion Šumava - jihozápadní Čechy oslavil 30 let

V pátek 12. května se v českokrumlovském městském divadle konala společná oslava 30. výročí založení organizace Euroregion Šumava - jihozápadní Čechy. Pozvání přijali zástupci jihočeské, západočeské, rakouské i bavorské strany. „Do dalších let bych Euroregionu popřál především radost. Radost z našeho společného vztahu, že jsme všichni jedna velká lidská rodina, byť mluvíme různými jazyky. Důležité je, aby nás sousedství všechny těšilo a přinášelo nám užitek. A to se děje,“ řekl v úvodním pozdravu první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř.

Přesně podle hesla "SPOLEČNĚ. DÁLE. RŮST." oslavil Euroregion Šumava - jihozápadní Čechy 30. výročí svého založení. A to přesně tam, kde vše před třiceti lety začalo – v Českém Krumlově. Euroregion sdružuje všechny kraje na obou stranách Šumavy a jeho hlavním posláním je společná přeshraniční práce. „Činnost euregionu je pro mě velice symbolická. Šumava je zelenou střechou našeho společného prostoru, tedy České republiky, Bavorska a Rakouska. A musím říct, že v poslední letech díky kůrovci značně utrpěla. Dokonce se zdálo, že život na Šumavě téměř ustrnul. Analogicky ve 20. století tu řádil kůrovec různých ideologií, který hnal lidi proti sobě a zdálo se, že je Šumava téměř mrtvá. Ale stejně tak, jako na Šumavě už bují a raší nové zelené patro, tak podobným způsobem už 30 let raší nové vztahy mezi našimi zeměmi. Přesně tak, jako probíhaly dříve. A to i díky Euroregionu Šumava. A za to patří všem zúčastněným velký dík,“ řekl také ve svém projevu Talíř.

Společného setkání se zúčastnila státní ministryně pro evropské a mezinárodní záležitosti Svobodného státu Bavorsko Melanie Huml. Rakouskou stranu zastupovala ministryně pro EU a Ústavu ve spolkovém kancléřství Karoline Edtstadler. Nejvyšším představitelem české strany byl místopředseda vlády ČR a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Euroregion představuje seskupení 350 měst a obcí z příhraničních regionů Čech, Rakouska a Německa. Mezi hlavní cíle Euroregionu patří podpora přeshraniční spolupráce a regionální zakotvení evropské myšlenky: vzájemného setkávání, odbourávání předsudků a učení se vzájemnému porozumění.

16.05.2023 Bc. David Hocke