Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Expozice strakonického hradu dostane nové osvětlení

Unikátní osvětlení získají nové expozice strakonického hradu, který spravuje Muzeum středního Pootaví. Rada Jihočeského kraje na svém čtvrtečním zasedání schválila zahájení zadávacího řízení na dodavatele.  Muzejní expozici o rozloze 2400 metrů čtverečních bude osvětlovat celkem jedenáct druhů světel s volitelnou intenzitou i barvou osvětlení. 

Aby expozice vypadaly opravdu lákavě a budoucí návštěvníci si z návštěvy hradu odnesli nezapomenutelný zážitek, je třeba rekonstruované prostory vybavit správným osvětlením. Projekt proto počítá s instalací stovek kusů osvětlovací techniky,“ upřesnil náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch. 

Práce světla je pro muzejní exponáty důležitým faktorem. „Udělají to, čemu se říká „přidaná hodnota“. Vystavované historické exponáty se mohou vlivem dobrého nasvícení doslova vytáhnout, vystoupit ze tmy. Když například barokní plastiku osvítíte teplým světlem, máte z ní zcela jiný, autentický pocit. Nebo když kovový předmět nasvítíte světlem studeným, sami máte pocit chladu,“ řekl Pavel Klíma, náměstek hejtmana pro oblast veřejných zakázek a doplnil, že na českém trhu tento druh světel určených pro muzejnictví dodává pouze několik firem. 

V nových expozicích strakonického hradu, stejně jako v nevýstavních prostorech jako jsou edukační sály, badatelny či klidové zóny, budou světla v lištách, v podlaze, ve vitrínách a samozřejmě ve stropě. Všechna s možností stínění, s filtry a možností natáčení. „Jen v kapitulní síni bude instalováno 20 světel, která nasvítí nástěnné malby. Světla v podlaze budou zase podsvětlovat renesanční kazetový strop z počátku 16. století ve věži Jelence,“ upřesňuje náměstek Klíma a dodává: „Expozice budou zastíněné. Rolety mají 10% propustnost, takže světlo bude hrát velice důležitou roli v celkovém vzhledu. Je úžasné, jaká kouzla světlo umí“. 

Strakonický hrad je v současné době v rekonstrukci. Stavební práce, které dosahují více jak 80 milionů korun, budou dokončeny do konce letošního roku. Následně přijde osazení mobiliářem, sbírkovými předměty a bude zahájen zkušební provoz. Předmětem rekonstrukce byly rozsáhlé úpravy elektřiny, rozvodů vody i kanalizace. Expozice a sály byly bez vytápění, takže jejich provoz byl omezen pouze na letní sezónu.

Veřejnost se na osvětlený strakonický hrad může vydat už v červenci příštího roku.
 

20.11.2020 Bc. David Hocke