EY Podnikatelem roku Jihočeského kraje se stal Josef Bukovský, majitel Pekárny Srnín

Společnost EY s podporou hejtmana Jihočeského kraje MUDr. Martina Kuby vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2022 Jihočeského kraje. Vítězem se stal Josef Bukovský, majitel Pekárny Srnín, jež zaměstnává na 200 lidí, denně vyrobí a prodá více než 160 tisíc kusů pečiva a svým zákazníkům nabízí srnínskou specialitu – koblihy s českým Tuzemákem. Svůj byznys staví na tradici, lokálnosti a kvalitních výrobcích za přijatelné ceny. Obliba jeho výrobků roste nejen v České republice, ale nově expanduje také do Asie.

Příběh Josefa Bukovského začal již v mládí, kdy pomáhal svým rodičům v samoobsluze, kde pozoroval jejich sílu, odhodlání vybudovat vlastní podnik, a především potěšit své zákazníky. Právě zde se zrodil jeho sen o vlastním podnikání. Po třinácti letech působení v Pekárně Srnín na pozici ekonoma se ji tak rozhodl koupit.

Nezávislou porotu zaujal jeho přístup k podnikání, kdy navazuje nejen na tradiční řemeslo a umění pekařů, ale snaží se budovat také inovativní firmu. Výroba, expedice i přeprava jsou plně digitalizovány a rozvoz produktů zajišťují vozy na CNG s minimálním dopadem na životní prostředí. Do budoucna se chce Josef Bukovský zaměřit na pečení čistě za pomoci obnovitelných energií, přičemž prioritou pro něj zůstává kvalita použitých surovin a dodržování staročeských receptů. 

„Je to pro mě pocta a uznání za veškerou práci. Jsem velmi překvapený a těší mě, že jsem se mohl zúčastnit soutěže EY Podnikatel roku. Musím na dálku poděkovat samozřejmě celému týmu a zaměstnancům naší společnosti, kterým toto ocenění také patří,“ řekl, Josef Bukovský, majitel Pekárny Srnín s.r.o.

Josef Bukovský propojuje tradiční řemeslo s moderními technologiemi a nezapomíná při tom ani na udržitelnost svého podnikání. Své výrobky peče z mouky umleté ve mlýně poháněném vodní elektrárnou,“ uvedla Martina Kneiflová, vedoucí partnerka EY v České republice.

„Vysoká míra inflace a cen energií, válka na Ukrajině, covid-19. Události poslední doby, které zasáhly každého z nás. Zvlášť podnikatele. Přizpůsobit se dnešní turbulentní době, dávat lidem práci, zajistit jim každý měsíc výplatu, obstát v obrovské konkurenci a být stále o krok napřed. Neustále vymýšlet nové projekty, uvádět je do praxe a vlastně nikdy si pořádně neodpočinout. To si zaslouží obrovské poděkování. Jsem opravdu rád, že mohu prostřednictvím soutěže EY Podnikatel roku vyjádřit lidem, kteří táhnou náš region kupředu, své uznání,“ řekl hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba. 

V Jihočeském kraji byl letos vyhlášen regionální vítěz počtvrté. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2022 České republiky budou vyhlášeny 28. února 2023. Vítěz z České republiky se následně zúčastní celosvětového finále a bude bojovat spolu s ostatními národními vítězi z padesáti čtyř zemí světa o titul EY Světový podnikatel roku.

Partneři soutěže EY Podnikatel roku 2022

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2022 je BMW Czech Republic s.r.o. Hlavním partnerem soutěže je Česká spořitelna a.s. Partnerem soutěže je společnost SAP. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes, Seznam Zprávy a CZECH CRUNCH. Soutěž podporují agentura CzechInvest a Asociace společenské odpovědnosti. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Jihočeského kraje:
2022: Josef Bukovský, Pekárna Srnín s.r.o. 
2021: Jiří Kůs, Lucie Konečná, nanoSPACE s.r.o. 
2017: Mario Vlček, MOIRA CZ a.s.
2014: Vlastislav Bříza, KOH-I-NOOR holding a.s.


O soutěži EY Podnikatel roku 
EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem. 
Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje již téměř v 50 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz

O EY
EY je předním celosvětovým poskytovatelem odborných poradenských služeb v oblasti auditu, daní, transakčního a podnikového poradenství. Znalost problematiky a kvalita služeb, které poskytujeme, přispívají k posilování důvěry v kapitálové trhy i v ekonomiky celého světa. Výjimečný lidský a odborný potenciál nám umožňuje hrát významnou roli při vytváření lepšího prostředí pro naše zaměstnance, klienty i pro širší společnost.

Název EY zahrnuje celosvětovou organizaci a může zahrnovat jednu či více členských firem Ernst & Young Global Limited, z nichž každá je samostatnou právnickou osobou. Ernst & Young Global Limited, britská společnost s ručením omezeným garancí, služby klientům neposkytuje. Pro podrobnější informace o naší organizaci navštivte prosím naše webové stránky www.ey.com/cz_cs.


Josef Bukovský – Pekárna Srnín s.r.o.

Josef Bukovský chodil od mládí pomáhat do samoobsluhy rodičů a pozoroval jejich sílu, odpovědnost, touhu něco vybudovat a potěšit zákazníky. Už tehdy získal kladný vztah k prodeji a po dokončení studia začal přemýšlet o vlastním podnikání. Svůj sen si splnil v roce 2019, kdy koupil Pekárnu Srnín nedaleko Českého Krumlova, ve které předtím třináct let působil jako ekonom a nyní stojí v jejím čele. Výrobky srnínské pekárny se těšily přízni Jihočechů už před více než 60 lety a je tomu tak dodnes. Josef Bukovský totiž navazuje na tradice poctivého pekařského řemesla a umění pekařů je pro něj velmi cenné.

f

Kromě pekárny provozuje Josef Bukovský také cukrárnu a vlastní mlýn, který má na starosti jeho tatínek. Pekárna Srnín nabízí více než 800 druhů výrobků, slané i sladké pečivo, dorty, zákusky, lahůdky, saláty nebo bagety. Veškeré výrobky vznikají ručně a podle staročeských receptů. Josef Bukovský si zakládá na kvalitních vstupních surovinách, ve mlýně vyrábí vlastní mouku z regionálního obilí. Zaměstnává 200 lidí, kteří denně vyrobí a prodají 150 tisíc rohlíků, 12 tisíc chlebů a nechybí ani srnínská specialita – koblihy s českým Tuzemákem.

I přes zavedené postupy pečení se Josef Bukovský snaží budovat inovativní firmu. Zavedl digitalizaci výroby, expedice i přepravy. Řidiči mají dané trasy a dokáží elektronicky vyskladnit i naskladnit zboží, díky čemuž mají lepší přehled a pracují rychleji. V Pekárně Srnín mají také propracovaný objednávkový systém a dokončují e-shop pro B2B zákazníky i koncové klienty.

Za své poslání označuje Josef Bukovský výrobu poctivých produktů s co nejmenším dopadem na životní prostředí. Jeho cílem do budoucna je péct čistě z obnovitelných energií. Už nyní má jeho mlýn vodní elektrárnu a mouku tak mele z přírodní energie. Rozvozu výrobků dominují vozy na CNG s minimálním dopadem na znečištění, a snížení produkce odpadu nebo bezezbytkové zpracování surovin se nese napříč celou firmou. Často jsou to totiž sami zaměstnanci, kteří přicházejí s nápady, jak být ještě více ekologicky smýšlející společností. Josef Bukovský je optimista a podniká s láskou. Sám o sobě tvrdí, že je teprve na začátku a má se pořád co učit, a to ho baví. Svůj byznys staví na tradici, lokálnosti a kvalitních výrobcích za přijatelné ceny. I díky tomu roste obliba srnínských dobrot nejen v Čechách, ale také v Asii, kam Pekárna Srnín nově exportuje.

16.02.2023 Bc. David Hocke