František Talíř: Koledníci přinášejí pokoj, naději a radost. Začala Tříkrálová sbírka

První dva lednové týdny se opět v ulicích obcí a měst objeví skupinky tříkrálových koledníků Charity Česká republika. Nad dveře domů napíší tradiční K+M+B+2024, tedy „Kriste, žehnej tomuto domu“. Přicházejí s poselstvím o narození Krista, požehnáním a prosbou o podporu lidí v nouzi. Slavnostní zahájení Tříkrálové sbírky proběhlo v úterý 2. ledna v katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích.

Koordinátoři v českobudějovické diecézi letos zapečetili téměř 2 500 pokladniček, se kterými vyjde přes 6 000 koledníků. Právě k nim promluvil i 1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř: „Sbírka má v sobě krásný aspekt prosby o požehnání. Kromě samotné finanční pomoci, díky které může charita sloužit potřebným po celý rok, je spojena právě s tou prosbou o požehání, s prosbou o naplnění nadějí. To je velmi důležité zvláště v těchto časech, protože těch špatných a tragických zpráv bylo v posledních dnech mnoho. Je spousta lidí, kteří nemohli tyto Vánoce prožít v radosti a je také hodně lidí, kteří je prožili v osamocení. A právě k těm vy, jako tříkráloví koledníci, často doputujete a popřejete jim hodně naděje a radosti třeba i tou písničkou, kterou budete zpívat. Pro mnohé je setkání s koledníky tím nejkrásnějším momentem Vánoc“.

V loňském roce se nám podařilo dosáhnout rekordní částky – 11 milionů 400 tisíc korun. Díky tomu jsme mohli podpořit opravdu tisíce našich klientů. Některé napřímo – třeba nákupem zdravotnických nebo kompenzačních pomůcek nebo financováním nákladné služby nebo operace. Pomáhali jsme i v rodinách, které zasáhla tragédie, ať už ztráta domova nebo dokonce jednoho z rodičů. Peníze ale směřují také na rozvoj našich služeb a podporu nových projektů,“ uvádí Jiří Kohout, ředitel Diecézní charity České Budějovice. Všech 73 záměrů na rok 2024 je na webových stránkách sbírky.

Během slavnostního zahájení Tříkrálové sbírky koledníkům požehnal biskup Mons. Vlastimil Kročil: „Konat dobré skutky může každý z nás. A často to není spojené s finančním příspěvkem. Rozhlédněte se kolem sebe a jistě najdete někoho, komu můžete pomoci. Tříkráloví koledníci jsou vyslanci těch, kteří to dělají za nás, ale bez naší pomoci se neobejdou. Lidé v Charitách se starají o ty, kteří v životě nemají štěstí a potřebují naše dobré skutky, naši podporu. Prosím nezůstávejte lhostejnými a podejte jim pomocnou ruku i vy a přispějte do tříkrálové kasičky.“

Tříkrálová sbírka je největší dobročinnou sbírkou v zemi a letos se koná již po čtyřiadvacáté. Do její organizace se tradičně zapojují desítky tisíc dobrovolníků. Výtěžek sbírky je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí. Koledníci Charity jsou vždy vybaveni úředně zapečetěnou pokladničkou s logem Charity a průkazem koledníka. Do sbírky lze přispět také prostřednictvím statických pokladniček na úřadech nebo v obchodech, online platbou, bezhotovostní platbou nebo skrze dárcovskou DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 případně DMS KOLEDA 90 nebo DMS KOLEDA 190 na číslo 87 777. Více na http://www.trikralovasbirka.cz. Celorepublikový výtěžek za rok 2023 byl 165 a půl milionu korun.

03.01.2024 Bc. David Hocke