Hejtman Kuba: Jihočeský kraj děkuje hasičům za jejich mimořádné nasazení během bouřek

Náročné období mají za sebou profesionální i dobrovolní hasiči na jihu Čech. Důvodem jsou silné bouřky, které vyvrcholily tou, která zasáhla kraj v noci z úterý 29. na středu 30. června. Během uplynulého týdne tak museli řešit v terénu zhruba tisíc událostí. Zejména se jednalo o odstraňování spadlých stromů a čerpání vody ze zatopených sklepů. Navíc jihočeští profesionální a dobrovolní hasiči pomáhají likvidovat i následky tornáda, které zpustošilo obce v Jihomoravském kraji ve čtvrtek 24. června.

Všem našim hasičům chci jménem Jihočeského kraje velice poděkovat. Prožívají opravdu náročné období. Již minulý týden briskně zareagovali na tornádem zasaženou jižní Moravu, kde okamžitě neváhali podat pomocnou ruku. A přitom musí řešit nenadálé události v našem regionu, kdy zejména zásahy po bouřce v noci ze včera na dnešek stále ještě trvají. Všech svých úkolů se zhostili na výbornou,“ nešetřil slovy chvály na jejich adresu hejtman Martin Kuba. Sám přitom včera v 19.30 hodin vydal pokyn Operačnímu středisku HZS k zaslání varovné zprávy starostům obcí na základě informace o síle bouřky z meteostanic na rakouském Hochfichtu.

Poděkování podle hejtmana Kuby samozřejmě patří i distributoru elektrické energie v kraji EG.D. (patřící pod E.ON), který ke středečnímu ránu musel řešit ještě přes 50 poruch na vysokém napětí a téměř 40 tisíc odběrných míst bez elektřiny. Při největší snaze uvést věci co nejdříve do normálu. Nejpostiženějšími oblastmi přitom byly Českokrumlovsko, Českobudějovicko a Jindřichohradecko.

Vzhledem k tomu, že se mohou na jihu Čech silné bouřky opakovat, apeluje kraj na občany, aby dbali na svou bezpečnost. Při bouřkách hrozí nebezpečí zásahu bleskem či možnost úrazu padajícími a poletujícími předměty. Je nutné zabezpečit okna, dveře, skleníky a volně položené předměty. A dále samozřejmě nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost a jezdit velmi opatrně.

30.06.2021 Bc. David Hocke