Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Hejtman Kuba na Živitelce při zahájení Národních dožínek: Jihočeští zemědělci jsou skutečně špička

Velmi si vážíme toho, že tento nejdůležitější svátek zemědělců se koná právě tady u nás na jihu Čech. Dokazuje to, že Jihočeský kraj je základem zemědělství a jihočeští zemědělci jsou skutečně špička. Hejtman Martin Kuba to řekl během slavnostního zahájení Národních dožínek na výstavě Země živitelka v areálu českobudějovického výstaviště v sobotu 28. srpna.
 
Jako hejtman mám tu čest v této chvíli pochválit především naše zemědělce, potravináře, myslivce či lesníky, protože si velice vážím jejich práce. A baví mě na tom jedna věc. Že to jsou lidé, kteří nepotřebují, aby jim někdo z nějaké prosklené kanceláře radil, jak to mají dělat zdravě nebo jak mají chránit přírodu, protože oni sami dobře vědí, že to je jejich země živitelka. Oni ji nedrancují. Oni se z ní, stejně jako naši předkové, snaží získat pouze ty produkty, které člověk odjakživa užívá k tomu, aby na té zemi přežil a lidstvo se mohlo dále rozvíjet. Moc si vážím toho, jak to v jižních Čechách dělají,“ uvedl dále Kuba.
 
Hejtman zároveň kvitoval, že se na  Živitelce mohli dnes všichni sejít a společně dožínky oslavit. „Právě dožínky nám přesně ukazují, že jsou na světě pořád věci, které mají, ať si budou lidé myslet cokoli, svůj čas. Dle neměnného cyklu je totiž nejdříve čas sklizně a následně čas na její oslavy,“ dodal Kuba.
 
Na závěr si pak všichni v Pivovarské zahradě, kde se slavnostní ceremoniál konal, zazpívali oblíbenou píseň T. G. Masaryka Ach synku, synku. Brány agrosalonu Země živitelka se pro návštěvníky zavřou v úterý 31. srpna.
 

So, 28.08.2021 - 13:28 Bc. David Hocke