Hejtman Kuba: Vytvoříme Jihočeského energetického ombudsmana pro seniory a sociálně ohrožené skupiny

Pád dodavatele energií Bohemia Energy přivedl do složitých situací i spoustu Jihočechů. Nejvíc zranitelní jsou teď lidé s nízkými příjmy, kteří musí přejít k dodavateli poslední instance a ten jim často nastaví zálohy řádově vyšší, než měli dřív, a to zejména u plynu. Jihočeský kraj proto hledá způsoby, jak jim co nejlépe pomoci.

V minulém týdnu jsem byl svědkem případu, kdy jedné seniorce vyměřili násobně vyšší zálohy, než měla a teprve po intervenci našich kolegů a prokázání reálných spotřeb za minulá období došlo k jejich snížení. Tahle zkušenost mě vedla k myšlence vytvořit na krajském úřadě „energetického ombudsmana.  Tedy call linku, na které se naši kolegové budou snažit Jihočechům poradit, jak se v dané situaci zorientovat a také jim pomoct při jednání s dodavatelem poslední instance,“ popsal hejtman Martin Kuba. 

Pomáhat chce podle hejtmana Jihočeský kraj především v tom, aby podmínky nebyly ani pro ty ekonomicky nejzranitelnější skupiny Jihočechů likvidační. „Všichni chápeme, že ta situace je složitá a my neumíme nikomu zajistit lacinou elektřinu nebo plyn. Můžeme ale pomoct při jednáních s dodavatelem poslední instance, protože není možné, aby například senioři museli obětovat valnou část svých příjmů na zálohy za energie, když jejich prokazatelná spotřeba odpovídá zálohám daleko nižším. A právě pro seniory a sociálně ohrožené skupiny bude tahle pomoc fungovat,“ doplnil hejtman s tím, že se obrátí na dodavatele energií, jako je v Jihočeském kraji společnost E.ON a požádá o spolupráci. „Ano, chci zástupce E.ONu požádat o spolupráci. Vím, že i pro ně je ta situace složitá, ale měli bychom udělat společně maximum, abychom ochránili ty nejzranitelnější,“ potvrdil Kuba.

Call linka bude spuštěna ve středu 3. listopadu od 8:00 hodin. Zaměstnanci kraje tak budou zájemcům k dispozici na čísle 386 720 398 každý všední den od 8:00 do 16:00 hodin. Dotazy je možno též směřovat na e-mail: pomahamejihocechum@kraj-jihocesky.cz
 


Informace o zpracování osobních údajů: 

Jihočeský kraj jako správce osobních údajů prostřednictvím této „energetické call linky“ shromažďuje a zpracovává osobní údaje zájemců o zprostředkování kontaktu s dodavatelem energií poslední instance v následujícím rozsahu: Jméno, příjmení, rok narození, telefonní číslo, číslo odběrného místa a důvod pro snížení záloh na energie (linka je určena pro seniory, samoživitele či osoby se zdravotním postižením). 

Takto získané osobní údaje budou správcem předány příslušnému dodavateli energií. U správce budou tytu osobní údaje uloženy po dobu provozu této telefonní linky, poté budou zlikvidovány.
Zpracování osobních údajů je zákonné dle čl. 6, odst. 1, písmeno b) GDPR (zpracování nezbytné pro splnění smlouvy). 
 
Další informace ke zpracování osobních údajů naleznete na https://www.kraj-jihocesky.cz/informace/ochrana-osobnich-udaju.
 

05.11.2021 Bc. David Hocke