Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Hejtmanka Stráská zahájila prezentaci jižních Čech na slavnostech v Linci

V jihočeskou vesnici s nabídkou gastronomie, tradičních řemesel, folklorním programem a turistickými informacemi se na tři dny proměnilo centrum Lince. Hlavního města spolkové země Horní Rakousy. Stalo se tak v rámci tradičních jarních slavností, kde je Jihočeský kraj hlavním hostem.

Přehlídka toho nejlepšího z jižních Čech se tu začala servírovat ve čtvrtek 16. a potrvá do soboty 18. května. „Hlavním cílem projektu je ukázat našim jižním sousedům, jak obrovský a atraktivní turistický potenciál mají na dosah ruky, kousek za hranicemi v jižních Čechách. S Rakušany jsme těsně spjati historicky. Například první koněspřežní železnice na evropském kontinentu směřovala z Českých Budějovic do Lince. Nicméně podle analýz návštěvnosti nepatří naši jižní sousedé mezi nejčastější hosty našeho regionu. To bychom chtěli změnit, protože jim máme určitě co nabídnout. Zaměříme se přitom na to nejcennější, čím se náš kraj může prezentovat. Na nesmírný potenciál v oblasti cestovního ruchu,“ uvedla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, která při slavnostním zahájení přilepila hornorakouskému hejtmanovi Thomasu Stelzerovi na kabát samolepku s nápisem Heute bin ich Südböhme! – Dnes jsem Jihočech!. 

V lokalitách lineckého Hauptplatz, Landstraße, Promenade a Martin Luther Platz jsou pro návštěvníky, mimo jiné, dále připraveny i rytířské souboje, vystoupení pouličních umělců, kuchařská show, prezentace jihočeských firem a další pestrá paleta akcí pro děti i dospělé.

Stelzer akci pochválil a vyzdvihl její široký rozsah. „Dobré sousedské vztahy s Jihočeským krajem jsou pro nás velmi důležité a určitě budeme ve vzájemné spolupráci pokračovat. Oba naše regiony mají spoustu přírodních krás i jiných lákadel, aby se turistický ruch mohl dále úspěšně rozvíjet. My rádi vítáme turisty od vás a věřím, že i vy máte radost z našich návštěvníků, kteří si k vám přijedou užít dovolenou,“ doplnil hejtman.

Představení jižních Čech v Linci kvituje s povděkem i velvyslankyně České republiky v Rakousku Ivana Červenková. „Jedná se o důležitou přeshraniční spolupráci těchto dvou regionů, kterou jednoznačně vítám. Jižní Čechy znám velice dobře a myslím si, že mají rakouským hostům opravdu co nabídnout. A věřím, že se díky této unikátní prezentaci podaří jejich zájem ještě zvýšit,“ sdělila velvyslankyně.

Při oslovení návštěvníků z Rakouska se Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR), která akci zajišťuje, nechala „tak trochu“ inspirovat příslovím: Když nejde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře, Wenn der Berg nicht zum Mohamed kommt, muss der Mohamed zum Berg kommen. Podle ředitele JCCR Jaromíra Poláška jsou totiž Rakušané velcí patrioti. Raději se prý ubytují u hranic v Rakousku a do Čech vyrážejí jen na jednodenní výlety. „„Myslím si, že hlavní příčinou je zřejmě někdejší Železná opona, která jižní Čechy od Horních Rakous neprodyšně oddělila na celá desetiletí. Rakušané tak přes těsné sousedství nevědí, co je u nás čeká. A tak jim to musíme ukázat. Jak jihočeskou vesnici a přírodu, tak dobré jídlo a pití,“ uzavřel Polášek.

17.05.2019 Bc. David Hocke