Jihočeský kraj zprovoznil pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny na letišti v Plané Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU)

Od čtvrtka 3. března je KACPU umístěno v příletové hale letiště v Plané u Českých Budějovic, kde si uprchlíci z Ukrajiny budou moct vyřídit vše potřebné pro pobyt v České republice. Potvrdil to hejtman Martin Kuba s tím, že objekt nemá sloužit k ubytovávání osob, ale k vyřízení všech nutných formalit pro povolení pobytu v ČR. Objekt na letišti byl vybrán z důvodů dostatečné kapacity haly a především dostatečnému zázemí, jako jsou například parkoviště či toalety. Pracovníci KACPU zajistí pro přijíždějící uprchlíky z Ukrajiny jejich roztřídění, vyřízení příjezdové procedury s cizineckou policií a speciálního dlouhodobého víza. Hygienici pak provedou krátké  hygienicko – epidemiologické posouzení příchozích.
 
Je třeba si uvědomit, že průchod tímto centrem není procedura na 10 minut, ale spíše na více hodin. Klidně se totiž může stát, že nám sem přiveze lidi z Ukrajiny i několik autobusů a oni tu stráví nějaký čas. Počítat je třeba také s tím, že uprchlíci budou vyčerpaní, protože strávili několik dní na útěku. Celý přijímací proces proto musí být nejen co nejúčelnější, ale přitom také přívětivý. Kromě stravy jsme tam proto pro ně přichystali desítky lůžek či dětský koutek,“ nastínil Kuba.

kacu
 

Zajištění ubytování uprchlíků, kteří jej nemají, mají v letištní hale na starosti jihočeští hasiči. Ti jim střechu nad hlavou pomohou nejen zprostředkovat, ale  zajistí i dopravu do tohoto ubytování.
 
Během prvního dne fungování KACPU odbavilo více než 500 lidí.

 

05.03.2022 Bc. David Hocke