Jihočeští poutníci se vydají na dvoudenní cestu. Cílem je Kájov

Na dvacet poutníků z jižních Čech se již tuto sobotu 27. května sejde v centru Českých Budějovic. Společně se vydají na jarní pouť do Kájova, na jedno z nejstarších poutních míst v Čechách. Poutníky čeká pestrá trasa se zastávkami u přírodních i historických zajímavostí. Počet poutníků v Česku každý rok roste. Spolek SVATÁ LUDMILA proto spustil projekt s názvem Putování za kořeny, který nabízí lidem v 21. století tipy na zajímavá místa spojená s duchovními dějinami. V České republice jsou stovky poutních míst s různými zajímavostmi, kam je možné vyrazit o samotě, s přáteli nebo rodinou. Organizátorem víkendové cesty je spolek Ultreia. 

Jarní pouť z Budějc do Kájova povede po části Jihočeské svatojakubské cesty. Pouť začne v 9 hodin požehnáním místního faráře přímo na náměstí Přemysla Otakara II. u Samsonovy kašny, nedaleko rozcestníku ukazujícího směr a kilometráž do Santiaga. Poutníci se vydají podél Vltavy přes vesnici Boršov a zříceninu hradu Dívčí kámen do kláštera Zlatá Koruna, ujdou celkem čtyřiadvacet kilometrů. „Naším cílem není jen mít trasy připravené pro poutníky ve smyslu značení, ale udržovat je živé, proto každoročně členové výboru organizují skupinové poutě. Je to krásná příležitost se chůzí přírodou dotknout své duše a duší ostatních spoluputujících. Poutníci můžou jít ve skupinkách nebo o samotě, přeskupovat se, oddělovat nebo přidávat k ostatním, je to živý organismus. A krajina kolem Vltavy a překrásné historické stavby v ní ten pocit jen umocňují,“ říká Andrea Carvalho, gestorka Jihočeské trasy pro spolek Ultreia. 

V neděli 28. května pak čeká poutníky patnáct kilometrů dlouhá cesta na poutní místo Kájov u Českého Krumlova. Ten patří mezi nejstarší mariánská poutní místa v Čechách. Poutní areál pozdně gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie je, společně s kostelíkem Smrti Panny Marie a hospicem od roku 1995 národní kulturní památkou. Na cestu se vydá také 1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř. „Pěší putování mám moc rád. Jít krajinou, žít přítomný okamžik, potkávat lidi a modlit se. Pokračovat stále dál, ať už se jde po hezkých cestách, nebo blátem. Nechávat se překvapit, co a koho Bůh do cesty pošle. To je pro mě ten nejlepší způsob trávení volného času, a proto s přáteli každý rok vyrážíme na několik poutí, jako je tato. Děkuji všem, kdo se na její organizaci podíleli,“ upřesnil.

Seznam akcí zájemci najdou na webu spolku Ultreia a na sociální sítích, kdokoliv z veřejnosti se na ně může přihlásit. 

24.05.2023 Bc. David Hocke