Krajský radní Krák: Vánoční dárek Ševětínu v podobě obchvatu by uvítal každý starosta

Takový vánoční dárek by uvítal jistě každý starosta. Krajský radní Antonín Krák tak okomentoval zprovoznění obchvatu městysu Ševětín na Českobudějovicku pro nákladní vozidla.

Obchvat otevřela ve středu 20. listopadu firma Kámen a písek, která v blízkosti provozuje kamenolom a stavbu financovala. Dva kilometry dlouhá silnice si včetně výkupu pozemků vyžádala náklady kolem 25 milionů korun. Její cílem je odvést dopravu z lomu mimo zastavěnou část Ševětína, čímž se v městysu zlepší život místních obyvatel. Konkrétně se sníží emise a hluk z nákladní dopravy. „Přiznám se, že na akci, kdy je silnice financována soukromou firmou, jsem úplně poprvé,“ neskrýval uznání Krák. 

Nápad na vybudování obchvatu tu vznikl už před více než 10 lety, kdy začalo být jasné, že je dopravní zatížení Ševětína příliš vysoké. „Nikdo nás nenutil tu silnici stavět, ale já rád dělám dobré skutky,“ uvedl majitel firmy Kámen a písek Otakar Veselý s tím, že nejvíce práce dalo vykoupení všech pozemků. „V roce 2017 se začalo s projektem a před Vánoci 2019 už jsme mohli dát obci tento dárek,“ dodal Veselý. 

Zprovoznění obchvatu kvituje starostka Ševětína Romana Hajská, která se zároveň těší na úplné odklonění nákladní dopravy z městysu. „Rádi bychom docílili i toho, aby nový obchvat začala využívat i další vozidla nad 12 tun,“ uzavřela Hajská. 

22.11.2019 Bc. David Hocke