Kriminálka Místo zločinu České Budějovice je tady! Zveme vás na předpremiéru do Biografu Kotva

Po Místech zločinu z Plzně a Ostravy se zločin přestěhoval do jižních Čech. Místo zločinu České Budějovice ale neukazuje jenom krajské město, děje jednotlivých dílů nás zavedou i do Borových Lad, Tábora či Třeboně. První řada seriálu má 13 dílů a ČT1 ji bude vysílat od 2. ledna 2023. Už v pondělí 12. prosince máte jedinečnou možnost shlédnout jako předpremiéru epizodu Anděl v laguně. Za účasti filmové delegace ji promítne od 19:00 českobudějovický Biograf Kotva.

Premiérovou řadu seriálu inspirovanou skutečnými případy, bude program ČT1 vysílat po třináct pondělních večerů od 2. ledna nadcházejícího roku. Předchozí dvě řady oblíbeného seriálu přilákaly k obrazovkám vždy přes 1,3 milionu diváků. Tentokrát bude policejní tým pracovat ve složení David Novotný, Judit Pecháček (Bárdos), Leoš Noha, Filip Březina a Pavla Beretová. Místo zločinu České Budějovice natočili Jiří Chlumský a Jan Hřebejk.

„Přesto, že má seriál v názvu jméno jihočeské metropole, nepůjde o klasickou městskou detektivku. Naopak, naší snahou je strávit co nejvíce času venku v krajině nebo v menších městech a ukázat ikonická místa spojená s regionem. Malebnost a klid jihočeské krajiny jsou postaveny do kontrastu se zločinem, povětšinou banálním, brutálním a zbytečným,“ vysvětluje kreativní producent České televize Jan Lekeš.

A proč právě jižní Čechy?

„Jižní Čechy jsme zvolili úmyslně, abychom vytvořili ostrý kontrast s výrazně syrovou Ostravou. Epizody jsme například natáčeli na Šumavě v Borových Ladách, v Českých Budějovicích, Táboře, v Třeboni i na hranicích s Bavorskem. Musím ale přiznat, že v této části republiky nebylo jednoduché vyhledat trestné činy, abychom se jimi mohli inspirovat. A protože většinou zpracováváme reálné případy, tak jsme si sem přivezli ty, které jsme posbírali po celém Česku. Kriminalitu v kraji jsme zkrátka museli takto posílit. V jižních Čechách jsme se setkali se vřelým přijetím místních lidí a náš projekt byl finančně podpořen Jihočeským krajem.“ říká autor námětu a producent Martin Froyda. V rámci dotace Jihočeského kraje pro audiovizuální tvorbu již v roce 2021 získala společnost Arthur Krensky Films s.r.o. individuální dotaci na projekt Místo zločinu České Budějovice ve výši 200 000 Kč a dalších 772 341 Kč na současné pokračování.

Více o Místo zločinu České Budějovice .

08.12.2022 Bc. David Hocke