Lafata vlajkonošem, jachting se vrací po 7 letech. Začátek Olympiády dětí a mládeže otřásl Jihočeským krajem 

Zahajovací ceremoniál korunovala olympijská vítězka ve snowboardcrossu z roku 2014 Eva Adamczyková, která zažehla olympijský oheň. Jihočeská reprezentace, která čítá 251 závodníků, si věří v nejedné disciplíně. Dělá si zálusk na medailové umístění v kanoistice, jachtingu, ale třeba také v karate. 
 
Kanoistika je sportem, který má na jihu Čech dlouholetou tradici. Klub byl založen v roce 1913 a stal se tak jedním ze tří členů Svazu kanoistů království Českého Mezi budoucí hvězdy tohoto sportu chce patřit i Matěj Krejčí. Třináctiletý reprezentant zvítězil v loňském roce na mistrovství republiky mladších žáků a podařilo se mu triumfovat i v celkovém hodnocení Českého poháru.
 
Po sedmi letech se na program Olympiády dětí a mládeže vrací jachting. Účast si mezi nejlepšími vybojovala i Karolína Lojková, která se v této disciplíně představila už v roce 2017. Během pauzy ale rozhodně nezahálela. Na mistrovství Evropy na Lipně v roce 2022 vybojovala zlato. Na světovém šampionátu o rok později byla stříbrná a úspěchy sbírala i mezi juniorkami a ženami. Na vodu se těší i vedoucí výpravy Veronika Vlasáková: „Jachting bude probíhat v krásné přírodě na Bezdrevě nedaleko Hluboké nad Vltavou. Kromě tohoto sportu jsme zvědaví například na moderní gymnastky, protože máme stejně jako karate silnou základnu, díky kvalitnímu trenérskému týmu". Mezi medailové naděje bude patřit i juniorská reprezentantka v moderní gymnastice Adéla Návarová, která byla zvolena vítězkou v anketě Jihočeský sportovec roku 2023 do 15 let. Zúčastnila se ME a MS v roce 2023 a 2024.
 
Jihočeský tým při zahájení doprovodil rodák z Českých Budějovic David Lafata. Současný učitel na gymnáziu se zapsal do srdcí fotbalových fanoušků jako opora Sparty. „V první řadě chci, aby si to všichni užili, protože si myslím, že Olympiáda dětí a mládeže je nádherný projekt. Bylo by skvělé, kdyby se i do budoucna drželi olympijského hesla, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.“ Osobně se David Lafata nejvíce těšil na zahajovací ceremoniál a chystá se samozřejmě i na fotbal: „Jsem hodně zvědavý, jak to bude vypadat a jakou bude mít turnaj úroveň, ale určitě navštívím i jiné sporty.“ 

Fotbalové dědictví jižních Čech

Jihočeská reprezentace si hodně věří ve fotbale, který má u ní v kraji silnou tradici. Nemalou část týmu tvoří hráči klubu SK Dynamo České Budějovice. Skupina A před nedávnem uhájila své angažmá v prvoligové kopané. Na hřiště tak nastoupí například Jindřich Vlk, David Šlenc, Antonín Matějka nebo Martin Hlinka. Není divu, že jeden z nejvýraznějších odchovanců, který oblékal „dynamické“ barvy už od jedenácti let, je právě vlajkonoš David Lafata. 

Poté, co vlajkonoši doprovodili své týmy z pódia přes lávku na druhý břeh Vltavy, promluvili organizátoři a představitelé Jihočeského kraje. Za Český olympijský výbor popřál mnoho úspěchů předseda Jiří Kejval, k fair-play a pomáhání si vyzval radní Zbyněk Sýkora, a na závěr si vzal slovo i hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Na dálku závodníky pozdravil i prezident České republiky Petr Pavel. 

Olympijský oheň zažehla legenda českého snowboardcrossu Eva Adamczyková. Všechny kraje po skončení oficiální části čekal bohatý program, například: koncert Adama Mišíka nebo světelný show „Circles“. 
 

24.06.2024 Bc. David Hocke