Letiště České Budějovice zve své sousedy

Jako jedni z prvních budou mít obyvatelé obcí v okolí letiště možnost si důkladně prohlédnout vnitřní prostory nového terminálu. V sobotu 21. září. Mají šanci nahlédnout do útrob budovy, která je zatím široké veřejnosti uzavřena, nicméně je už zcela kompletně vybavena na odbavení cestujících. Společnost Jihočeské letiště České Budějovice a.s. pro občany z Litvínovic, Plané u Českých Budějovic a Homolí na sobotu 21. září objednala autobus firmy StiBUS, který zájemce o prohlídku v průběhu dopoledne zaveze přímo před terminál.  „Řídíme se pravidlem, že se sousedy je třeba dobře vycházet, základem dobrých vztahů je pak zejména vzájemná komunikace. Právě proto by měli být lidé z okolních obcí mezi prvními, kteří novým terminálem projdou a získají informace o tom, co je u nás nového, co nás čeká, na čem pracujeme,“ doplňuje tisková mluvčí Letiště České Budějovice Martina Vodičková.  Letiště České Budějovice také plánuje od října ukázat terminál veřejnosti v rámci organizovaných prohlídek s výkladem. „Vedle účelu, pro který byl postaven, tedy k odbavení cestujících, zvažujeme také v budoucnu využití těchto výjimečných prostor ke kulturním či společenským akcím,“ dodává Vodičková.

Letištní terminál byl postaven v rámci dokončení modernizace Letiště České Budějovice financované Jihočeským krajem. Stavební práce byly zahájeny na konci roku 2017 a stavba byla dokončena na konci června 2019. Během 20 měsíců dodavatelská forma Hochtief CZ vybudovala přípojky inženýrských sítí pro objekt terminálu, vlastní budovu terminálu a přístupovou komunikaci k objektu, parkoviště pro cestující a zaměstnance včetně osvětlení. Opravena a rozšířena byla odbavovací plocha, budova zabezpečení letového provozu, letištní radionavigační zařízení, světelné vybavení, technologie odbavení cestujících a zavazadel či meteorologické vybavení. Jihočeský kraj vložil do této stavby 646 milionů korun. Na letiště v současné době létají letouny do rozpětí křídel 24 metrů. Zahájení provozu pro obchodní lety je plánováno na rok 2021.

20.09.2019 Bc. David Hocke