Základní informace o odboru
Vnitřní členění a telefonní seznam odboru
- Náplň činnosti odboru v samostatné působnosti kraje
-
Úsek vedoucího odboru
- Spolupracuje s ostatními odbory a odděleními krajského úřadu při řešení koncepčních, strategických nebo právních otázek.
- Připravuje podklady pro řešení personálních záležitostí odboru, zpracovává příslušné materiály.
- Koordinuje na odboru plnění podmínek u utajovaných skutečností.
- Zpracovává koncepční materiály k činnosti odboru.
- Zajišťuje vedení projektových týmů ustavených pro jednotlivé projekty.
- Spolupracuje na velkých projektech s příslušnými odbory krajského úřadu nebo jiným subjektem, na úrovni místní, krajské i národní a evropské.
- Aktivně se účastní realizace mezinárodních projektů.
- Prostřednictvím pověřeného právníka odboru zastupuje kraj a krajský úřad před soudy v řízení ve věcech náležejících do funkční působnosti OREG.
- Zajišťuje a koordinuje vypracování dlouhodobých koncepcí a strategií hospodářského a sociálního rozvoje kraje.
- Zajišťuje a koordinuje vypracování programu rozvoje územního obvodu kraje.
- Analyzuje a hodnotí úroveň rozvoje územního obvodu a jeho částí.
- Podílí se spolu s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) na vypracování celostátní strategie regionálního rozvoje a státních programů podpory regionálního rozvoje,
- Zabývá se výběrem vhodných lokalit a vytvářením podmínek pro přípravu komplexní nabídky podnikatelských a investorských příležitostí.
- Zajišťuje komplexní agendu prezentace investorských příležitostí pro hospodářský rozvoj a podporu podnikání na území kraje a spolupracuje při prezentaci Jihočeského kraje v oblasti cestovního ruchu zejména s JCCR, KHEJ, atd.
- Zabezpečuje a koordinuje kontakty s podnikatelskými subjekty podnikajícími na území kraje.
- Spolupracuje a zabezpečuje kontakty s neziskovými nevládními organizacemi, nadacemi, komorami, agenturami podporující rozvoj kraje, odbornými pracovními skupinami, a dále spolupracuje s VŠ a výzkumnými ústavy.
- Zajišťuje a koordinuje činnosti v rámci strategie a koncepce rozvoje energetiky územního obvodu kraje.
- Zajišťuje a koordinuje promítnutí strategických rozvojových dokumentů na úseku regionálního rozvoje do územně plánovacích podkladů a územně plánovací dokumentace.
- Zajišťuje a koordinuje činnosti spjaté s hraničními přechody.
- Sleduje a projednává s příslušnými institucemi kraje a dalšími subjekty dotčenými průmyslem, dobýváním nerostných surovin a sanací těchto exploatací, jakož i s provozovateli těchto činností sídlícími na území kraje, vlivy těchto činností na rozvoj území kraje.
- Poskytuje veřejnou finanční podporu obcím i jiným subjektům např. v rámci rozvoje kraje, energetické koncepce, podpory vědy, výzkumu a inovací.
- Zabezpečuje předběžnou, průběžnou a následnou finanční kontrolu u jím poskytnutých finančních podpor.
- Aktivně se podílí na činnosti MAS ČR, mikroregionů Jihočeského kraje, Spolku pro obnovu venkova a spolupracuje s nimi při rozvoji jihočeského venkova.
- Podílí se na přípravě a realizaci krajského kola soutěže Vesnice roku.
- V rámci rozpočtu odboru poskytuje veřejnou finanční podporu dalším organizacím podílejícím se na rozvoji venkova např. MAS.
- Zabezpečuje předběžnou, průběžnou a následnou kontrolu u poskytnutých finančních podpor v oblasti venkova.
- Koordinuje vypracování koncepcí a strategií hospodářského a sociálního rozvoje kraje z hlediska rozvoje venkova.
Oddělení územního plánování- Samostatně zpracovává Zásady územního rozvoje Jihočeského kraje a jejich aktualizace a další koncepční materiály (územní studie, popř. Regulační plány) na úseku územního plánování (projekční činnost).
- Podílí se na tvorbě programu rozvoje kraje, jeho akčních plánů a na tvorbě dalších rozvojových, koncepčních a strategických materiálů kraje z hlediska územního plánování a urbanismu.
- Připravuje materiály pro rozhodování orgánů Jihočeského kraje v oblasti územního plánování.
- Prosazuje zájmy kraje v rámci konzultačního výboru pro zpracování Politiky územního rozvoje ČR a Pracovní skupiny pro aktualizaci Politiky architektury a stavební kultury ČR.
- Zajišťuje administraci a správu agendy úhrady nákladů na pořízení změn územních plánů ve vazbě na ZUR.
- Připravuje podklady pro zveřejnění územně plánovací dokumentace obcí na Geoportálu Jihočeského kraje, územně plánovací dokumentace obcí a kraje a dále územní studie vkládá do Geoportálu a připravuje mapové služby pro jejich publikování.
Oddělení digitální technické mapy a územně analytických podkladů- Připravuje a předkládá územně analytické podklady kraje k projednání zastupitelstvu kraje.
- Pořizuje a zpracovává analýzy, studie, programy, projekty a jiné materiály jako podklady pro strategické rozhodování vedení kraje v rámci rozvoje kraje.
- Zastupuje kraj v pracovních skupinách řešících digitalizaci stavebního řízení a územního plánování.
- Spolupracuje při vývoji a naplňování Geoportálu Jihočeského kraje, ve spolupráci s oddělením územního plánování koordinuje využívání Geoportálu pro územně plánovací činnost.
- Přispívá k řešení úkolů krajské samosprávy, iniciativně navrhuje způsoby řešení nových otázek a problémů v rámci Jihočeského kraje na svěřeném úseku.
- Spolupracuje při tvorbě programu rozvoje kraje, jeho akčních plánů a při tvorbě dalších rozvojových, koncepčních a strategických materiálů kraje.
- Podílí na zpracování projektů financovaných z EU v oblasti územně analytických podkladů, DTM a GIS,
- Koordinuje činnosti kraje a zřizovaných organizací za účelem plnění povinnosti editora DTM v oblasti dopravní a technické infrastruktury.
- Náplň činnosti odboru v přenesené působnosti (výkon státní správy)
-
Úsek vedoucího odboru
- Vede agendu zákona č. 256/2001 sb., o pohřebnictví, ve znění pozdějších předpisů.
- Zabezpečuje výkon státní správy v oblasti vymezené zákonem č. 12/2002 sb., o státní pomoci při obnově území postiženého živelní nebo jinou pohromou, ve znění pozdějších předpisů, ve spolupráci s ekonomickým odborem.
- Zabezpečuje výkon státní správy v oblasti vymezené zákonem č. 122/2004 sb., o válečných hrobech a pietních místech, ve znění pozdějších předpisů.
Oddělení územního plánování
- Pořizuje zásady územního rozvoje kraje a jejich aktualizace, regulační plány pro plochy a koridory nadmístního významu a územní studie.
- Vydává závazná stanoviska pro záměry na území více obcí s rozšířenou působností.
- Pro závazná stanoviska vydaná úřady územního plánování vykonává funkci nadřízeného orgánu.
- Provádí zápisy do systému evidence územně plánovací činnosti obcí i krajů zabezpečuje, koordinuje a metodicky řídí jednotný postup a činnosti obcí jako orgánů územního plánování v oblasti územního plánování (vyjma územně analytických podkladů).
- Poskytuje odbornou a metodickou pomoc obcím kraje v oblasti územního plánování (vyjma územně analytických podkladů.).
- Vyjadřuje se v zákonem stanovených případech k pořizování územního plánu, popř. jeho změn, k pořizování regulačních plánu nebo územních studií.
- Vykonává činnosti související s aplikací standardizace územních plánů a zásad územního rozvoje.
- Provádí přezkumná řízení ve věci souladu opatření obecné povahy vydávaných v oblasti územního plánování s právními předpisy.
- Podílí se na vyřízení stížností a petic, jejíž obsah se dotýká územního plánování.
- Připravuje podklady pro nařízení kraje o stavební uzávěře a o asanaci území a rozhodnutí o výjimkách z těchto nařízení.
- Spolupracuje s ústředním orgánem státní správy na úseku územního plánování při tvorbě právních předpisů.
- Provádí kontrolní činnost výkonu přenesené působnosti státní správy na úseku územního plánování (bez agendy ÚAP).
- Zajišťuje porady úřadů územního plánování.
- Zabezpečuje administraci radonového programu na území kraje.
- Vede seznam oprávněných investorů na území kraje.
- Vykonává státní odborný dozor na úseku územního plánování.
Oddělení digitální technické mapy a územně analytických podkladů- Koordinuje výkon státní správy na úseku územního plánování v oblasti pořizování územně analytických podkladů včetně posuzovací, metodické a konzultační činnosti v působnosti kraje.
- Zajišťuje kontrolní činnost ve vztahu k úřadům územního plánování na úseku územně analytických podkladů obcí.
- Koordinuje a zpracovává aktualizace územně analytických podkladů kraje, včetně rozboru udržitelného rozvoje území a předkládá je k projednání zastupitelstvu kraje.
- Zajišťuje průběžnou aktualizaci databáze sledovaných jevů územně analytických podkladů dle přílohy příslušné vyhlášky.
- Koordinuje a vyhodnocuje územně analytické podklady obcí v kraji.
- Vede činnost pracovní skupiny dle dohody pro pořizování územně analytických podkladů v kraji, organizuje a vede pravidelné porady pracovní skupiny.
- Spolupracuje s oddělením územního plánování při přípravě potřebných podkladů pro pořizování územně plánovacích dokumentací a územních studií kraje.
- Spolupracuje s oddělením územního plánování na mezinárodních projektech v oblasti územního plánování a při přípravě a aplikaci jednotného standardu územně plánovacích dokumentací.
- Poskytuje obcím a obecním úřadům celého kraje odbornou metodickou pomoc v oblasti územně analytických podkladů a digitální technické mapy (DTM).
- Spolupracuje na zabezpečení úkolů vyplývajících ze směrnice INSPIRE na úseku územního plánování.
- Spolupracuje s MMR na úseku územního plánování při tvorbě právních předpisů, zejména v oblasti územně analytických podkladů a digitalizace stavebního řádu a územního plánování.
- Vykonává činnost správce DTM Jihočeského kraje, koordinuje aktivity povinných subjektů pro řádné a jednotné naplňování IS DTM daty, zejména obcí a měst.
- Řídí a koordinuje správu rozsáhlých centrálních databází včetně jejich navrhování a správy.
- Koordinuje činnosti zajišťující funkčnost a stabilitu informačního systému DTM, jeho napojení na celostátní Informační systém digitální mapy veřejné správy.
- Sleduje legislativní a technologický vývoj s následnou implementací pro zajištění stabilního fungování informačního systému DTM.
- Spolupracuje s jinými správci informačních systémů a gestory odvětvových dat.
Odborem zveřejňované informace
- Digitální technická mapa Jihočeského kraje
-
Dne 1. 7. 2024 byla spuštěna Digitální technická mapa Jihočeského kraje (DTM JČK) jako jedna z částí digitalizace stavebního řízení a územního plánování. Využitelnost DTM je však mnohem širší než jen pro přípravu a povolování staveb.
Co to DTM JČK vlastně je?DTM je mapa (databáze) obsahující polohopis v geodetické přesnosti tzv. základní povrchovou situaci (ZPS). ZPS na rozdíl od mapy katastru nemovitostí neřeší vlastnictví pozemků a budov, ale mapuje to, co je venku opravdu vidět (všechny budovy, ploty, chodníky, komunikace a další objekty). Druhou velmi významnou částí DTM jsou zmapované sítě dopravní a technické infrastruktury, včetně jejich ochranných a bezpečnostních pásem. Některé informace o sítích dopravní a technické infrastruktury jsou neveřejnými daty, k nimž je přístup omezen pro zákonem definovaný okruh uživatelů (např. pro veřejnou správu, projektanty staveb a územně plánovacích dokumentací aj.)
Přístup k DTM JČK (prohlížecí a stahovací služby)DTM JČK si můžete prohlížet buď prostřednictvím veřejně dostupné mapové služby DTM JČK pod odkazem: https://jck.krajdtm.cz/portal-jck/ nebo prostřednictvím Digitální mapy veřejné správy (DMVS) pod odkazem: https://dmvs.cuzk.cz/portal. V případě prohlížení veřejných mapových služeb není třeba provádět registraci a přihlašování.
Prostřednictvím Portálu DMVS je možné si požádat i o výdej dat v různých formátech a dle uživatelem nadefinovaného území (tzv. Ad hoc výdej). V případě podávání žádosti o výdej dat je nutné být v DMVS nejprve zaregistrován a přihlášen. Prostřednictvím Portálu DMVS je možné zjistit i okruh vlastníků dopravní a technické infrastruktury (vyjadřovatelů) v definovaném území. I v tomto případě je potřeba být nejprve přihlášen.Využívat je možné i poskytované WMS služby, jejichž popis je dostupný v dokumentech uložených pod odkazem: https://jck.krajdtm.cz/portal-jck/dokumenty.
Aktualizace DTM krajůStavebníci mají od 1. 7. 2024 povinnost aktualizovat DTM kraje, splnění této povinnosti dokládají při kolaudaci staveb. Aktualizace probíhá na základě tzv. geodetického podkladu pro DTM, který je oprávněn vyhotovit pouze autorizovaný zeměměřický inženýr. Odpovědnost za úplnost a aktuálnost sítí dopravní a technické infrastruktury nesou jejich vlastníci, případně jejich správci či provozovatelé. Za ZPS nese odpovědnost krajský úřad jako správce DTM kraje.
Máte zájem o další informace?Máte-li zájem dozvědět se o DTM JČK více, o možnostech jejího využití, o povinnostech stavebníků, o změnách ve vyjadřování se k sítím v rámci stavebního řízení, o činnosti geodetů, o možnostech sdílení datového obsahu DTM, kontaktujte nás na adrese: dtm-admins@kraj-jihocesky.cz.
Případně si můžete prostudovat prezentace z již proběhlých seminářů pro obce, geodety a stavební úřady, které jsou dostupné pod odkazem: https://jck.krajdtm.cz/portal-jck/dokumenty.
- Program rozvoje Jihočeského kraje na období 2021 - 2027
-
Program rozvoje Jihočeského kraje na období 2021 - 2027 je zastřešujícím střednědobým programem podpory regionálního rozvoje na úrovni kraje, který vymezuje strategické cíle a jednotlivá intervenční opatření, jejichž prostřednictvím má dojít k udržitelnému a vyváženému rozvoji Jihočeského kraje. Cílovým stavem je konkurenceschopný region, jenž je úspěšný na rostoucích a technologicky náročných trzích, který vytváří vhodné zázemí pro podnikatelské subjekty a jenž je atraktivním místem k životu. PRK 2021-2027 plní funkci základního strategického dokumentu orgánů Jihočeského kraje pro koordinaci rozvoje sledovaného území při zajištění strategické podpory regionálního rozvoje.
Dokument je členěn do tří vzájemně provázaných sekcí. Tou první je část analytická, jejímž předmětem je představení sociálně-ekonomického profilu Jihočeského kraje. Cílem je popis aktuálních podmínek sledovaného regionu ve všech relevantních oblastech, které determinují dlouhodobě udržitelný ekonomický rozvoj a přispívají ke spokojenému životu místních obyvatel. Analytická část má odvětvovou povahu, kdy obsahuje klíčové skutečnost a vývojové charakteristiky Jihočeského kraje dle jednotlivých segmentů (demografie, podnikatelské prostředí, trh práce, vzdělávání, dopravní napojení, sociální služby, zdravotnictví apod.). V závěru každé z kapitol je vždy uvedeno stručné shrnutí, které představuje klíčové skutečnosti a identifikovaná zjištění. V závěru analytické části je prezentována analýza silných a slabých stránek, příležitostí a hrozeb rozvoje Jihočeského kraje, jež je rozčleněna na všeobecné závěry pro celý Jihočeský kraj a dále je podrobněji členěna dle jednotlivých prioritních os Programu rozvoje Jihočeského kraje na období 2021-2027.
Druhou sekci tvoří část návrhová. V té jsou nejprve představena hlavní východiska jakožto výsledky souhrnných analytických prací. Zde je vytvořena silná vazba na analytickou část Programu rozvoje Jihočeského kraje na období 2021-2027, jež je ukotvena v datech. Výchozí stav je srovnáván s průměry za Českou republiku tak, aby bylo zřejmé, jak si sledovaný region stojí v komparaci s ostatními kraji v jednotlivých oblastech. Rovněž jsou v úvodu této části shrnuty základní vývojové tendence Jihočeského kraje vycházející ze zpracovaných analýz se zaměřením na jednotlivé prioritní osy. Klíčovou kapitolu představuje „Strategie rozvoje Jihočeského kraje“ sestávající se ze strategických cílů, optimalizačních opatření a intervencí zaměřených na stimulaci rozvoje kraje. Zhotovitel se po celou dobu realizace zaměřoval na stěžejní témata, která budou v blízké budoucnosti představovat nové výzvy a významné změny ve společnosti, jako je např. čtvrtá průmyslová revoluce, digitální ekonomika, sdílená ekonomika, inteligentní města a obce, klimatické změny, demografické stárnutí apod. Proto byl kladen důraz na rozvoj Jihočeského kraje v souladu s konceptem SMART regionu. Z toho důvodu je v závěru návrhové části PRK 2021-2027 zařazena samostatná kapitola „Inovace v prioritních osách PRK 2021-2027“.
Závěrem PRK 2021-2027 je pak představena implementační a organizační struktura a institucionální a organizační zajištění realizace Programu rozvoje Jihočeského kraje na období 2021-2027. Předmětem této části je rovněž identifikace potenciálních zdrojů financování z Evropských strukturálních a investičních fondů (dále také „ESIF“) a představení střednědobého rozpočtového výhledu, který vychází ze skutečností známých k datu schválení tohoto strategického dokumentu.
Zastupitelstvo Jihočeského kraje svým usnesením č. 200/2021/ZK-8 ze dne 24. 6. 2021 schválilo Program rozvoje Jihočeského kraje na období 2021-2027.
Program rozvoje Jihočeského kraje na období 2021-2027
Příloha č. 1 - Zhodnocení minulého programového období
Příloha č. 2 - Vymezení Hospodářsky slabých regionů
Příloha č. 3 - Oblasti ohrožené vysídlením
Příloha č. 4 - Přehled vybraných strategických a koncepčních dokumentů
Příloha č. 5 - Seznam měst, městysů a obcí
Příloha č. 6 - Seznam kulturních památek v Jihočeském kraji
Prohlášení PR JČK 2021-2027_návrh - 2207
Kontaktní osoba: Mgr. Milena Skřičilová, tel.: 386 720 190, e-mail: skricilova@kraj-jihocesky.cz
- Strategický plán rozvoje Smart Regionu Jihočeského kraje
-
Strategický plán rozvoje Smart Regionu Jihočeského kraje je dokument, který chce podpořit v Jihočeském kraji uplatňování konceptu „chytrého regionu“ s využitím inovačních technologií a přístupů. Plán je prováděcím dokumentem pro klíčové hráče na území Jihočeského kraje. Nadřazeným dokumentem pro tento smart plán je Program rozvoje Jihočeského kraje.
Posláním předkládaného strategického plánu je nastavení rozvoje na bázi slaďování jednotlivých zájmů tak, aby kraj prosperoval jako celek. Strategický plán definuje vizi směřování města a hlavní cíle, které pomohou pomocí navržených opatření dosažení vytčené vize. Záměrem je podpořit potenciál Jihočeského kraje a díky implementaci chytrých řešení dosahovat zvýšení kvality života, podpory definovaných cílů a zvýšení technické připravenosti a konkurenceschopnosti kraje.
Na základě provedené analýzy a definování priorit byla navržena opatření, která umožní rozvoj Smart Regionu Jižních Čech. V rámci analýzy prostředí byly definovány následující oblasti: mobilita, eGovernment & digitalizace, energetika, životní prostředí, sociální a zdravotní služby a efektivní správa území & inovace, které se následně staly hlavními prioritami pro následující období 2019-2023.
Přílohy:
Strategický plán rozvoje Smart Regionu Jihočeského kraje (SRJK)
Kontaktní osoba:
Ing. Lucie Jakubcová
Odbor regionálního rozvoje, územního plánování a stavebního řádu
tel.: 386 720 422 - Územní plánování
-
Kompletní informace územně plánovací činnosti jsou zveřejněny na Portálu digitální mapy veřejné správy Jihočeského kraje
Na portálu jsou vytvořeny níže uvedené sekce:
Územně plánovací dokumenty a územně plánovací podklady Jihočeského kraje:
- Zásady územního rozvoje Jihočeského kraje, včetně všech jejich aktualizací
- Regulační plány
- Územní studie
- Územně analytické podklady
- Ostatní podklady související s územně plánovací činností
Územně plánovací dokumenty a územně plánovací podklady obcí v Jihočeském kraji:
- Územní plány a další nástroje územního plánování
- Územně analytické podklady obcí s rozšířenou působností
Ostatní informace:
- Spolupráce s neziskovým sektorem
-
Dohoda o vzájemné spolupráci a partnerství mezi Asociací nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje z.s. a Jihočeským krajem
Dne 13. ledna 2016 byla na základě usnesení Rady Jihočeského kraje č. 23/2016/RK/-79 uzavřena Dohoda o vzájemné spolupráci a partnerství mezi Asociací nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje z.s. a Jihočeským krajem. Jednotlivé odbory Krajského úřadu Jihočeského kraje, v jejichž náplni je oborová spolupráce s neziskovým sektorem, samostatně spolupracují s Asociací nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje z.s
Adresář nestátních neziskových organizací v Jihočeském kraji
Asociace nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje z.s. v prosinci 2015 za podpory Jihočeského kraje zpracovala mezioborový adresář nestátních neziskových organizací aktivně působících v Jihočeském kraji.
Aktuální znění adresáře naleznete na internetových stránkách Asociace nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje z.s
- Národní dotační programy MMR ČR v oblasti regionální politiky
-
Podrobné informace na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj ČR.
- Jihočeský vědeckotechnický park
-
Jihočeský vědeckotechnický park
Jihočeský vědeckotechnický park, a.s. (JVTP) je akciovou společností založenou v roce 2008 Jihočeským krajem za účelem podpořit intenzitu, kvalitu a rychlost šíření inovací a transfer technologií do hospodářské praxe regionu.
Posláním a smyslem JVTP je podpora podnikání v regionu. JVTP firmám v nové budově poskytuje zázemí v podobě vybavených laboratoří, kanceláří, konferenčních prostor či technologických hal a zároveň zasídleným firmám zajišťuje vše potřebné k jejich činnosti. K službám vědeckotechnického parku patří zpracování podnikatelských plánů a studií, asistence při zpracování výzkumných a vývojových projektů či finančních plánů, dotační poradenství, asistence při zahájení spolupráce ve výzkumné či aplikační sféře, monitoring nových vědeckých poznatků a technologických trendů, zprostředkování poradenství v oblasti digitální transformace procesů a služeb, pomoc při zajištění ochrany duševního vlastnictví, marketingová podpora, organizace vzdělávacích a iniciace vzájemné spolupráce subjektů v regionu, ať už jde o spolupráci v rámci odborných témat a iniciativ, nebo smysluplnou spolupráci napříč obory propojující různé typy organizací.
Zázemím Jihočeského vědeckotechnického parku je moderní objekt s užitnou plochou 3097 m2 vhodný jak pro malé a střední inovativní firmy řešící otázku prostor pro svůj růst, tak pro absolventy univerzit, kteří mohou v prostorách parku realizovat své nápady či podnikatelské záměry a odstartovat tak kariéru v optimálních podmínkách.
Jihočeský vědeckotechnický park, a.s. je řádným členem Společnosti vědeckotechnických parků ČR, z.s. (SVTP), která JVTP udělila akreditační osvědčení. Splněním požadavků SVTP na rozsah a kvalitu poskytovaných služeb poskytuje JVTP garantovanou úroveň těchto služeb.
Programy Jihočeského vědeckotechnického parku
Další informace
- Informace o zpracovávání osobních údajů
-
Informace o zpracování osobních údajů OREG
Kontaktní osoba: JUDr. Eva Bartošová, e-mail: bartosovae@kraj-jihocesky.cz
- Formuláře a tiskopisy ke stažení
-
V této sekci nejsou přístupné žádné tiskopisy a formuláře
- Vzory smluv
-
Smlouva o zajištění dočasného editorství
Kontaktní osoba: Mgr. Zdeňka Vávrová, e-mail: vavrova@kraj-jihocesky.cz
ARCHIV
- Projekt UNICREDS
-
Webové stránky projektu ZDE
ZÁVĚREČNÁ KONFERENCE MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU UNICREDS
Zástupci Krajského úřadu Jihočeského kraje a Jihočeské univerzity se spolu s delegáty ze šesti evropských regionů sešli ve Finsku na závěrečné pracovní konferenci projektu UNICREDS (University Collaboration in Regional Development Spaces - Rozvoj spolupráce university s regionem). Výsledky z této konference i z celého tříletého projektu, budou prezentovány v říjnu na závěrečném setkání v Cornwallu ve Velké Británii, v sídle koordinátora projektu.
Konference se uskutečnila dne 12. června ve městě Seinäjoki. Jejím hlavním tématem byla role inovace a jejich využití v rozvoji regionu, především pokud jde o jeho dlouhodobý ekonomický růst. Svůj projev přednesl i Marc Botman z Generálního ředitelství Evropské komise pro regionální rozvoj. Ve svém projevu se zaměřil především na aktuální problematiku "chytré specializace (smart specialization)".
Marc Botman vysvětluje: "Chytrá specializace" znamená odhalení jedinečných možností a potenciálu každého státu a každého regionu, s ohledem na jeho konkurenční výhodu. V rámci „chytré specializace" je třeba, aby se zainteresovaní partneři sjednotili na tom, v čem je jejich region výjimečný a jak lze této výjimečnosti v budoucnu co nejlépe využít. Tato forma strategie bude podporována z ERDF (Evropský fond pro regionální rozvoj) v příštím programovacím období 2014-2020.
Co se týče Jihočeského kraje, tato forma strategie bude navržena jako jeden z cílů připravovaného střednědobého plánovacího dokumentu Programu rozvoje kraje na období 2014-2020.
Nicolas Wallet, projektový manažer projektu UNICREDS, uvedl: "Toto je naše závěrečná pracovní konference projektu. Každá z našich konferencí měla jiné zaměření, ovšem jejich společným, zastřešujícím tématem bylo zvyšování úrovně zkušeností a znalostní ekonomiky v regionech, které leží na okraji z hlediska geografické polohy i ekonomického rozvoje. Zlepšení podmínek ekonomiky regionu má být dosaženo prostřednictvím partnerství a spolupráce mezi univerzitami, podniky a veřejným sektorem. Konkrétní výsledky a případové studie budou zohledněny v politických doporučeních, která budou předložena Evropské komisi koncem letošního roku. Hlavním cílem těchto doporučení je pomoci ostatním regionům, které se potýkají s podobnými problémy jako regiony v projektu UNICREDS."Konference je součástí €2 milionového projektu, který je zaměřen na rozvoj modelu rozvoje regionu, který může být přijat Evropskou komisí. Model je založen na myšlence spolupráce hlavních aktérů rozvoje regionu (univerzit, regionální správy a podnikatelů) s důrazem na roli vzdělání. Projekt UNICREDS (v rámci programu INTERREG IVC) je z velké části financován EU s finančním podílem každého z jeho 15 partnerů. Všechny regiony spojené s projektem UNICREDS mají podobné vlastnosti, jako je vzdálenost od hlavních měst, počet obyvatel a problémy se závislostí na tradičních průmyslových odvětvích.
První pracovní setkání účastníků projektu UNICREDS ve Švédsku
Ve dnech 22.6. až 25.6. proběhla ve Švédském univerzitním městě Skellefteå první pracovní konference mezinárodního projektu UNICREDS, který je zaměřený na rozvoj spolupráce mezi univerzitami a regionálními vládami a na sdílení zkušeností jednotlivých partnerů z různých zemí.
Konference se zúčastnili zástupci univerzit i regionů ze Švédska, Velké Británie, Finska, České republiky, Maďarska a Bulharska. Za Českou republiku byl zastoupen Jihočeský kraj a Jihočeská univerzita.
Hlavní příspěvky na této konferenci přednesli účastníci ze severního Švédska, o svoje zkušenosti se podělili také zástupci Velké Británie - Skotska. Tématem jejich přednášek bylo přizpůsobení vzdělávací struktury regionu složitým geografickým podmínkám. V obou případech šlo o rozlehlé oblasti s velmi řídkým osídlením a složitou dopravou.Ve Švédsku založili tzv. „Multi-univerzitní kampus", což v praxi znamená, že několik menších univerzit a výzkumných institucí z různých míst severního Švédska navzájem spolupracuje na půdě kampusu umístěného ve městě Skellefteå. Tento kampus postavila, vlastní a podporuje obec města. Špičkové technické vybavení umožňuje i několik typů studia na dálku pomocí internetu pro studenty z odlehlých míst.
Pět evropských zemí zahájilo spolupráci ve vysokoškolském vzdělávání
V jihoanglickém Cornwallu byl oficiálně zahájen projektu UNICREDS - University Collaboration in Regional Development Spaces (Rozvoj spolupráce univerzity s regionem). Jihočeský kraj zastupuje Jihočeská univerzita.
UNICREDS je tříletý projekt s rozpočtem dva miliony Euro, který zkoumá, jak různé modely vysokoškolského vzdělávání mohou přispět k regionálnímu hospodářskému rozvoji. Jeho cílem je předvést, jak spolupráce mezi univerzitami, průmyslem a veřejným sektorem může pomoci při transformování opomíjených nebo okrajových regionů ve významná centra výzkumu a inovací. Partneři si mezi sebou budou předávat zkušenosti a znalosti s cílem co nejvíce stimulovat hospodářský rozvoj. Konečným cílem je rozvíjet tento přístup 'trojité šroubovice' (odtud také logo projektu) tak, aby budoucí vzdělávací programy a programy regionálního rozvoje vytvořily převoditelný model, který může být přijat Evropskou komisí.
V čele projektu UNICREDS, který je z velké části financován Evropsku unií, stojí Cornwallská Rada. Na jeho financování se podílí i každý z 15 partnerů ze Švédska, Finska, České republiky, Bulharska a Maďarska. Českou republiku v projektu UNICREDS zastupuje Jihočeský kraj a Jihočeská univerzita.
- Spolupráce s neziskovým sektorem
-
Setkání jihočeských nestátních neziskových organizací v roce 2016
Dne 16. června 2016 se v prostorách sálu Zastupitelstva Jihočeského kraje uskutečnilo setkání jihočeských nestátních neziskových organizací v rámci partnerského projektu krajských asociací nestátních neziskových organizací Jihomoravského, Jihočeského a Zlínského kraje. Více než šedesát zástupců organizací celého spektra oblastí činnosti NNO, včetně některých úředníků Krajského úřadu Jihočeského kraje se zúčastnilo semináře „Dopady nového Občanského zákoníku na nestátní neziskové organizace v teorii a (hlavně) v praxi“.
Adresář vybraných nestátních neziskových organizací v Jihočeském kraji
V prosinci 2015 Asociace nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje, z.s. zpracovala ve spolupráci a za podpory Jihočeského kraje mezioborový adresář nestátních neziskových organizací aktivně působících v současné době v Jihočeském kraji.
Setkání jihočeských nestátních neziskových organizací v roce 2015
Dne 21. září 2015 se v prostorách sálu Zastupitelstva Jihočeského kraje uskutečnilo setkání jihočeských nestátních neziskových organizací za účasti téměř 60 zástupců 46 jihočeských nestátních neziskových organizací.
Materiály prezentované na setkání včetně prezentací lektorů:
Týden charity 2014
Dne 15. září 2014 byla opět po roce slavnostně zahájena výstava Týdne charity v prostorách Krajského úřadu Jihočeského kraje, která se konala jako společný projekt Jihočeského kraje a Diecézní charity České Budějovice pod záštitou náměstkyně hejtmana Mgr. Ivany Stráské. V týdnu od 15. do 19. září 2014 měli návštěvníci možnost seznámit se s činností Diecézní Charity na území Jihočeského kraje v oblasti zdravotně sociálních služeb. Informační panely představily projekty Dobrovolnického centra, Intervenčního centra Poradny Eva - poradny pro ženy a dívky v nouzi, Poradny pro cizince a migranty, Humanitární a rozvojové pomoci a také činnost Domu sv. Františka - chráněného bydlení ve Veselí nad Lužnicí. Případným zájemcům bylo v rámci celé akce poskytnuto bezplatné sociální poradenství.
Týden charity v roce 2013
V roce 2013 pokračoval společný projekt Jihočeského kraje a Diecézní charity České Budějovice „Týden charity" zaměřený na podporu medializace a propagace činnosti Diecézní charity České Budějovice. V termínech 4. 6. - 25. 6. 2013 a 17. 9. - 31. 12. 2013 se uskutečnil projekt Konzultační semináře 2013 - představení terénního krizového týmu a činnosti Diecézní charity České Budějovice pro pracovníky obecních úřadů, zástupce místních charit a škol na území měst (Týn nad Vltavou, Kaplice, Vimperk, Milevsko, Netolice, Vodňany, Bechyně, Blatná, Trhové Sviny, Vyšší Brod, Nové Hrady) včetně malých obcí. V sálech jednotlivých obecních úřadů či místních charit byly uspořádány konzultační semináře, představen terénní krizový tým jako okamžité řešení aktuálních krizových situací, dále byla představena činnost a projekty DCHCB (Poradna Eva - sociální poradenství, Poradna Eva - terénní programy, Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím, Poradna pro cizince a migranty, Dům chráněného bydlení pro seniory a lidi se zdravotním postižením - Dům sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí, Dobrovolnické centrum, Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce, Adopce na dálku, Tříkrálová sbírka). Po dobu následujícího týdne byla o činnosti DCHCB formou výstavy prezentačních panelů informována veřejnost.
Týden charity 2012
Společný projekt Jihočeského kraje a Diecézní charity České Budějovice „Týden charity" zaměřený na podporu medializace a propagace činnosti Diecézní charity České Budějovice pokračoval ve dnech 18. 9. - 30.10. 2012 zajištěním konzultačních seminářů pro pracovníky obecních úřadů na území bývalých okresních měst. Společná setkání a týdenní prezentační výstavy určené veřejnosti v Českém Krumlově, v Písku, v Táboře, ve Strakonicích, v Jindřichově Hradci a v Prachaticích seznámily účastníky s problematikou Diecézní charity, její strukturou a s projekty místních charit. Setkání poskytla prostor pro získání informací o možnostech řešení konkrétních místních problémů s využitím služeb charity či prostor pro výměnu zkušeností a navázání kontaktů.
Týden charity - Jihočeský kraj a Diecézní charita České Budějovice
Dne 7. června 2012 byl v prostorách Krajského úřadu Jihočeského kraje zahájen Týden charity. Jde o společný projekt Jihočeského kraje a Diecézní charity České Budějovice, konaný pod záštitou náměstkyně hejtmana Mgr. Ivany Stráské. V rámci Týdne charity bude představena dvacetiletá činnost Diecézní charity na území Jihočeského kraje v oblasti zdravotně sociálních služeb. Úvodní konferenci zahájila Mgr. Ivana Stráská, náměstkyně hejtmana, Ing. Bc. Ludvík Zíma, vedoucí odboru regionálního rozvoje, územního plánování, stavebního řádu a investic. Přítomné účastníky pozdravil Otec Biskup Pavel Posád, prezident Charity ČR a Mgr. Michaela Čermáková, ředitelka Diecézní charity České Budějovice. Konference pokračovala představením projektů Dobrovolnického centra, Intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím, a dalších projektů Městské charity České Budějovice. Farní charita Prachatice prezentovala Pomoc lidem bez domova, Oblastní charita Vimperk seznámila hosty s projektem Domácí péče a domov pro seniory. Přítomní ocenili obětavou práci dobrovolníků i zaměstnanců. Ti zde pracují v období, které je z hlediska financování neziskových organizací velmi nepříznivé. Do své práce kromě fyzické péče přinášejí i duchovní rozměr, naději a lidskost. Ve 13. hod. proběhla vernisáž výstavy představující činnost Diecézní charity. Veřejnost může výstavu navštívit ve vestibulu Krajského úřadu do 14. června.
Prezentace ke stažení - část 1.
Prezentace ke stažení - část 2.
Prezentace ke stažení - část 3.
Týden pro neziskový sektor
Ve dnech 14. - 23. března 2011 se ve vestibulu KÚ uskutečnila výstava prezentující činnost dvanácti neziskových organizací působících v Jihočeském kraji v rámci Týdne pro neziskový sektor. Druhý ročník Týdnů pro neziskový sektor vyhlásila Asociace NNO v ČR s cílem prezentace všech forem a aktivit dobrovolnictví a další posilování partnerství mezi jednotlivými společenskými sektory: veřejným, podnikatelským a neziskovým. Regionálním koordinátorem akce v Jihočeském kraji byla ANNO JČK.
Výstavu zahájil společně s předsedou ANNO JČK Mgr. Krejsou vedoucí odboru regionálního rozvoje, územního plánování, stavebního řádu a investic Ing. Bc. Ludvík Zíma, který krátce představil dosavadní spolupráci mezi Jihočeským krajem a ANNO JČK, zdůraznil důležitost neziskového sektoru ve společnosti. Předseda ANNO JČK poděkoval Krajskému úřadu Jihočeského kraje za spolupráci, která byla navázána v závěru roku 2010 společným uspořádáním úvodního semináře pro NNO. Zahájení výstavy se zúčastnili pracovníci KÚ, místostarosta města Prachatice a dále zástupci neziskových organizací.
Vytváření a posilování partnerských vztahů mezi Jihočeským krajem a nestátními neziskovými organizacemi v kraji považuje Jihočeský kraj za důležité. Ve shodném zájmu o rozvoj regionu je potřeba vytvářet prostor pro komunikaci, konzultaci a vzájemnou spolupráci samosprávy a občanské společnosti. Prosazování společných cílů a zájmů, koordinace aktivit, výměna zkušeností a dobré praxe jsou oblasti spolupráce, jejímž cílem je aktivní účast dotčených subjektů na řešení krajských priorit a na posílení efektivity při realizaci rozvojových programů kraje.
Jihočeský kraj každoročně podporuje neziskový sektor v rámci svých grantových schémat, stává se součástí programových dokumentů. O konkrétních dotačních titulech informují odbory krajského úřadu samostatně na internetových stránkách kraje.Činnosti nestátních neziskových organizací může pomoci Asociace nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje, která byla založena v roce 2010 se sídlem v Českých Budějovicích. Cílem asociace je zejména napomáhat rozvoji občanské společnosti, dále společný postup při jednání s orgány státní správy i místní samosprávy, legislativními orgány a zástupci politických stran. Asociace nabízí koordinaci společných zájmů v oblasti finanční, legislativní i informační, napomáhá prohlubovat vzájemnou informovanost mezi členy Asociace, koordinuje jejich aktivity. Asociace si klade za cíl vybudovat informační, poradenský servis pro nestátní neziskové organizace působící v Jihočeském kraji a jejich společnou prezentaci vůči veřejnosti a podnikatelskému sektoru. Více informací na internetových stránkách ANNO JČK http://www.annojck.cz/.
Společným jednáním ANNO JČK s hejtmanem Mgr. Jiřím Zimolou a s Odborem regionálního rozvoje, územního plánování, stavebního řádu a investic byla zahájena snaha o vytváření a posilování partnerských vztahů mezi samosprávou kraje a nestátními neziskovými organizacemi.Úvodní setkání k problematice NNO v Jihočeském kraji
Společné setkání zástupců nestátních neziskových organizací a zástupců Krajského úřadu se konalo ve středu 15. prosince 2010 v hlavní budově Krajského úřadu Jihočeského kraje. Akci organizoval Odbor regionálního rozvoje územního plánování, stavebního řádu a investic ve spolupráci s Asociací nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje. Účastníci setkání byli informováni o činnosti a grantové politice odborů i možné spolupráci s NNO, představena byla Asociace nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje, která vznikla v letošním roce.
Odbor regionálního rozvoje územního plánování, stavebního řádu a investic doporučuje nestátním neziskovým organizacím působících na území Jihočeského kraje účast a spolupráci s Asociací, zároveň však garantuje, že s neziskovými organizacemi bude spolupracovat jak přímo, tak i přes Asociaci. Je potřeba nadále hledat cesty k rozvoji spolupráce nejen na bázi finanční, ale i formou lepší komunikace.
Podklady k registraci NNO v Jihočeském kraji v ANNO JČK