„Je skvělé, že se nám daří realizovat a dotahovat do konce projekty, na kterých jsme se dohodli s panem zemským hejtmanem Stelzerem. Tady jsme spojili umělce z obou stran hranice a pomohli vytvořit nová přátelství a další spolupráci. Umění má schopnost překonávat hranice a spojovat lidi, a tento projekt je toho důkazem,“ řekl při slavnostním předávání cen jihočeský hejtman Martin Kuba.
Třicet let po pádu železné opony se příhraniční regiony Horní Rakousko a Jihočeský kraj dohodly, že uskuteční soudobý umělecký projekt. Volba padla na Anitu Selinger a Andrease Sagmeistera s jejich koncepcí Místo setkání – ateliér. Realizace byla ale kvůli pandemii odložena až na rok 2023. Umělci z obou regionů se setkávali ve svých ateliérech, vyměňovali si zkušenosti a názory a společně vytvářeli nová díla, která byla představena na výstavách v Českých Budějovicích a Linci.
Za českou stranu se projektu zúčastnili umělci Petr Brožka, Kateřina Dobroslava Drahošová, Petra Herotová, Ladislav Hodný, Petr Schel a Renata Štolbová. Z rakouské strany se projektu účastnili Gabriele Berger, Andreas Sagmeister, Anita Selinger, Bibiana Weber, Ursula Wimmesberger a Gerhard Wöss.
Vítězným dílem české strany se stala plastika „Tři cesty“ českobudějovického sochaře Petra Schela, kterou dostal hejtman Horního Rakouska Thomas Stelzer. Za Rakousko zvítězil Andreas Sagmeister s dílem „Stay in touch“, které na oplátku dostal jihočeský hejtman Martin Kuba a dílo tedy putuje do České republiky.
„Tato výstava je výsledkem úzké spolupráce a vzájemné inspirace umělců z obou stran hranice. Je to důkaz, že umění nemá hranice ani jazykové bariéry a může být silným spojovacím prvkem mezi různými kulturami a regiony. Věřím, že tento projekt bude inspirací pro další spolupráce a že umělecká díla, která zde vznikla, budou dlouho připomínat význam těchto setkání,“ dodal náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch.