Moderní zázemí pro lidi i techniku. Krumlovská záchranka vyjíždí z nového stanoviště

Sanity se záchranáři Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje (ZZS JčK) vyrážejí za pacienty z nově zrekonstruovaného stanoviště v českokrumlovské nemocnici. Jeho přestavba si vyžádala náklady 16,5 milionu. Z toho 15 milionů uhradil kraj a 1,5 milionu nemocnice. Slavnostně bylo uvedeno do provozu v pátek 7. května.

„Pro mě má otevření zrekonstruovaného stanoviště ZZS JčK v Českém Krumlově osobní rozměr. Jako lékař jsem totiž strávil na záchrance 10 let, takže je tato organizace taková moje srdcovka. Zároveň si umím představit, co ta práce obnáší. Všichni vidíme, jak počet výjezdů sanitek neustále roste, čímž rostou i požadavky na zvyšování počtu jejich posádek. Proto mě velice těší, že se nám daří servis v podobě kvalitního zázemí pro naše záchranáře neustále modernizovat a jihočeská záchranka je i díky tomu na špičkové úrovni,“ uvedl hejtman Martin Kuba.

V Krumlově se v případě rekonstrukce stanoviště ZZS JčK podle Kuby podařilo dobře propojit krajské a nemocniční investice, jejichž výsledkem je oprava budovy, která už nebyla v ideálním stavu. „Pro naši záchranku je takové propojení investic opravdu klíčové a já to považuji za správnou cestu,“ zdůraznil hejtman.

Ředitel českokrumlovské nemocnice Vojtěch Remeň pak připomněl, že přestavba stanoviště ZZS JčK trvala zhruba rok a půl. Nové vnitřní prostory totiž prošly velkými změnami a zároveň tu ale bylo potřeba zachovat alespoň částečný provoz. „Dosavadní prostory byly pro záchranáře již nevyhovující z pohledu velikosti zázemí i organizace samotných výjezdů. Zázemí záchranářů se tak například rozrostlo o dvě garážová stání, prostory pro skladování, údržbu či dekontaminaci zdravotnického vybavení. Nové jsou samozřejmě i prostory pro personál,“ nastínil Remeň.

Za pravdu mu dal ředitel ZZS JčK Marek Slabý. Na dotaz, jak moc byla potřeba budovu se stanovištěm záchranky zrekonstruovat, odpověděl jasně, že moc. „Z našeho pohledu byla rekonstrukce opravdu aktuální. Děkujeme Jihočeskému kraji i českokrumlovské nemocnici za velice vstřícný přístup. Skutečně to už bylo neudržitelné. Jak prostorem pro zaměstnance, tak pro techniku. Nové uspořádání nám výrazně pomůže při práci,“ potvrdil Slabý.

Výjezdová základna ZZS JčK pro Českokrumlovsko je v nepřetržitém provozu obsazena dvěma posádkami rychlé zdravotnické pomoci a jednou výjezdovou skupinou systému Rendez-vous, tedy lékař a zdravotnický záchranář v malém zásahovém vozidle. Ročně poskytuje přednemocniční neodkladnou péči až pěti tisícům pacientů. „Navíc pokrývá velmi rozsáhlé území. Je to někde od Trhových Svinů a Nových Hradů, přes Lipensko až k Volarům,“ uzavřel ředitel ZZS JčK.

07.05.2021 Bc. David Hocke