Na kraji se předávaly diplomy lékárnám s přátelským přístupem k seniorům a osobám se zdravotním postižením

Jak vypadá lékárna přátelská k seniorům a osobám se zdravotním postižením? Má dobrou dostupnost MHD, bezbariérový přístup, příznivou otevírací dobou a ceny. Svým klientům nabízí příjemné prostředí, kvalitní poradenství či možnost zapít lék přímo na místě. Těchto kritérií si všímali porotci realizátora soutěže, Seniorské občanské společnosti Prachatice. Z celkem 20 hodnocených lékáren, které navštěvovali i opakovaně, vzešla vítězně lékárna Géčko v Českém Vrbném 2403. Na druhém místě se umístila lékárna Před špitálem na adrese Boženy Němcové 39 a třetí místo obsadila lékárna dr. Max na Pražské 1014/71. Vyhlášení vítězů se uskutečnilo ve středu 6. prosince 2023 na Krajském úřadu Jihočeského kraje. Diplomy převzali zástupci vítězných lékáren z rukou náměstkyně hejtmana pro oblast sociálních věcí Lucie Kozlové, která nad soutěží převzala záštitu.

„Vítězné lékárny jsou důkazem, že lze poskytovat kvalitní služby, které respektují potřeby všech zákazníků. Těší mě, že dnes máme příležitost jim za jejich snahu poděkovat a ukázat tak všem firmám, které se snaží vyjít vstříc seniorům a osobám zdravotně znevýhodněným, že si takového přístupu vážíme. Všichni jednou budeme ve věku, kdy pochopíme, jak nám zdánlivé maličkosti, které v mládí nedokážeme ocenit, jednou usnadní život,“ uvedla náměstkyně Kozlová.

Hodnocení přístupu lékáren k seniorům a zdravotně postiženým je druhou oblastí, kterou se organizátoři rozhodli uskutečnit. „Potraviny kupuje každý senior, s hodnocením jsme proto začali u marketů prodávajících potraviny. Po několika ročnících jsme se rozhodli zaměřit na lékárny, které jsou pro seniory také velmi významné,“ vysvětlila za organizátory soutěže Blažena Frcalová z českobudějovické Seniorské občanské společnosti a prozradila, že cílem soutěže je zvýšit vnímavost společnosti k potřebám starších a zdravotně znevýhodněných spoluobčanů.

Majitel vítězné lékárny Zbyněk Stráský přiznal, že o soutěži předem vůbec nevěděl. „Za toto ocenění jsme velice vděční. Opravdu jsme to nečekali, ani jsme nevěděli, že probíhá nějaké hodnocení lékáren, takže nás výsledek příjemně překvapil. Na tomto místě bych chtěl hlavně poděkovat svým kolegyním, které mají mnohem větší přičinění, že jsme dostali hlavní cenu,“ uvedl Stráský, který má na úspěch jednoduchý recept. „Snažíme se být ke všem lidem spravedliví a vstřícní. Nejen přístupem, ale i prostřednictvím našich cen, co se týče doplatků u volného prodeje. Takže možná proto se k nám senioři rádi vrací,“ dodal majitel vítězné lékárny.

08.12.2023 Bc. David Hocke