Naši předci prokázali obrovskou míru statečnosti a skutečného vlastenectví, řekl u pamětní desky TGM první náměstek Talíř

Ve čtvrtek 27. října 2022 se u pamětní desky T. G. Masaryka na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích sešli zástupci města i kraje, aby si připomněli den vzniku samostatného československého státu. K přítomným promluvil vedle nové českobudějovické primátorky také první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř: „Naši předci, kteří se zasloužili o vznik samostatné Československé republiky, v čele s Tomášem Garriguem Masarykem, prokázali obrovskou míru statečnosti a skutečného vlastenectví. V současnosti vidíme, jak pár set kilometrů od nás směrem na východ stejnou statečnost a stejné vlastenectví prokazují ti, kteří hrdinně brání Ukrajinu před odpornou ruskou agresí. Oni nám ukazují o čem skutečné vlastenectví je, že to nejsou plané řeči, ale že to je ochota obětovat nejenom svoji pohodlí, ale třeba i své zdraví, anebo dokonce svůj život pro svůj národ a pro demokracii. Dovolte mi proto vyjádřit svoji úctu a čest všem, kteří se zasloužili o vznik samostatného československého státu i těm, kteří dnes demokratickou Evropu brání."

Slavnostního aktu se zúčastnili také zástupci Armády České republiky, Policie České republiky, Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské České Budějovice, Sokolové a Městské policie. Státní hymnu zazpíval českobudějovický pěvecký sbor Carmina.
 

27.10.2022 Bc. David Hocke