Nemocnice České Budějovice slavnostně otevřela nové pracoviště centrálních operačních sálů a centrální sterilizace

Nemocnice České Budějovice, a.s. v pátek 10. června slavnostně otevřela nové centrální operační sály a novou centrální sterilizaci. Stavba byla realizována v období od listopadu 2019 do května 2022 sdružením firem OHLA ŽS a Metrostav. Celkové náklady stavby činily včetně nákladů na projektovou přípravu a dalších souvisejících výdajů 1,15 miliardy Kč vč. DPH.

Kromě vybudování 12 operačních sálů s kompletním zázemím, centrální sterilizace a centrálních skladů pro operační sály v sobě tato první etapa přístaveb a rekonstrukcí pavilonu CH zahrnuje vybudování dospávacího pooperačního pokoje, jednotky intenzivní péče, čtyř standardních lůžkových stanic, prostoru pro novou magnetickou rezonanci či prostorů pro technologie celého objektu. V následujících týdnech prostory dovybavíme tak, aby zde po zkušebním provozu mohli být první pacienti operováni od tohoto září,“ uvedl generální ředitel Nemocnice České Budějovice, a.s. Michal Šnorek.  

„Jedná se o největší stavební investici v historii českobudějovické nemocnice a zároveň přelomový bod v chodu nemocnice. Nové operační sály otevíráme po dlouhých 29 letech, přičemž dosud nejnovější sály byly v pavilonu C otevřeny v roce 1993. Financování této stavební akce je založeno na třech pilířích: vlastních zdrojích nemocnice, investiční podpory z rozpočtu Jihočeského kraje a dotačních prostředků z programu REACT-EU,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Na právě dokončenou 1. etapu přestavby pavilonu CH naváže 2. etapa, v rámci které bude v průběhu následujících dvou let vybudováno mimo jiné dalších 6 operačních sálů, druhý dospávací pooperační pokoj se 13 lůžky, druhá šestnáctilůžková JIP, 3 standardní lůžkové stanice s celkem 96 lůžky, veškeré ambulantní provozy Očního oddělení, ORL, Ortopedie a Plastické chirurgie,“ sdělil Aleš Petřík, ředitel chirurgických oborů.

Realizace přestavby a dostavby pavilonu CH byla náročná nejen proto, že se jednalo o odborná zdravotnická pracoviště. Pracovali jsme za plného provozu sousedících oddělení, např. magnetické rezonance, jejichž fungování stavba nesměla omezit. V týmu Metrostavu pracovali převážně kolegové Jihočeši a o to více jsme rádi, že jsme se mohli podílet na rozvoji naší českobudějovické nemocnice,“ uvedl Martin Stašek, ředitel jihočeského zastoupení společnosti Metrostav a.s.

Je nám ctí být součástí dalšího významného projektu v historii Nemocnice České Budějovice a těšíme se na pokračování dlouhodobé spolupráce. Zakázka, jejímž cílem byla větší koncentrace lékařské péče do jednoho místa a navýšení komfortu pacientů, je pro nás vždy prioritou,“ dodal Roman Kocúrek, generální ředitel OHLA ŽS, a.s.
 

10.06.2022 Bc. David Hocke