O studium na středních zdravotnických školách je velký zájem

Rekordní počet přihlášek do čtyř otevíraných oborů letos zaznamenala Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Českých Budějovicích. Zájem je i o studium v odloučených třídách, které budou prvního září tohoto roku otevřeny v prachatické střední pedagogické škole a střední průmyslové škole ve Strakonicích.

„Jak se očekávalo, nejvíce zájemců se hlásí do Českých Budějovic a převis přihlášek je téměř trojnásobný – 172. Informace o tom, že škola bude otevírat odloučená pracoviště také v Prachaticích a ve Strakonicích, se veřejnost dozvěděla relativně pozdě a dny otevřených dveří proběhly až v lednu a únoru. Přesto mohou být ředitelé všech tří škol i nemocnic ve Strakonicích a Prachaticích docela spokojeni. Přihlášku do Prachatic si podalo v prvním kole osmnáct žáků devátých tříd a do Strakonic dokonce dvacet čtyři,“ uvádí ředitel střední zdravotnické školy PhDr. Karel Štix a dodává, že pro obě detašované třídy se počítá s pětadvaceti žáky. „V případě, že se místa ve třídách nenaplní, proběhnou na jaře ještě další kola přijímacích zkoušek.“

„Rekordní zájem o studium na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické v Českých Budějovicích nás velice těší. Nárůst zaznamenaly i další jihočeské zdravotnické školy, což je bezesporu dobrá zpráva,“ zdůrazňuje Mgr. Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeské kraje. Otevření odloučených pracovišť v Prachaticích a Strakonicích považuje za významný krok. „Věřím, že možnost studia v místě bydliště, bez nutnosti každodenního cestování studentů, minimalizace nákladů na dopravu, jistota budoucího pracovního uplatnění je pro studentky posledních ročníků základních škol i jejich rodiče zajímavá.“

Praxi budou studenti nových tříd v Prachaticích a Strakonicích vykonávat v místních nemocnicích. Člen představenstva holdingu Jihočeské nemocnice, a.s. a předseda představenstva Nemocnice Prachatice, a.s. Ing. Michal Čarvaš, MBA říká, že je na ně odborný zdravotnický tým nemocnic připraven. „Zdravotních sester je a bude na trhu práce nedostatek. Jsem proto rád, že jich začne tento obor letos studovat větší počet. Je dobré, že studentky poznají jednotlivá pracoviště v nemocnici a vyzkouší si praktikovat pod dozorem svých pedagogů. Věřím, že se jim tu bude líbit, práce je bude bavit a po úspěšném ukončení čtyřletého studia praktické sestry maturitou nastoupí do našeho zdravotnického zařízení. Připravujeme pro ně i možnost získání stipendia během studia,“ říká Ing. Michal Čarvaš, MBA.

V nejbližších dnech se sejdou zástupci všech tří škol a obou nemocnic s vedením odboru školství, mládeže a tělovýchovy v Českých Budějovicích, aby připravili plán na materiální a technické vybavení nových tříd v prachatické a strakonické škole. Prostory pro jednu učebnu nabídla také strakonická nemocnice.  
 

07.03.2019 Bc. David Hocke