Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Pěvecký sbor Gymnázia Strakonice na mezinárodním hudebním festivalu Istra Music Festival 2019

Pěvecký sbor Gymnázia Strakonice, které zřizuje Jihočeský kraj, se ve dnech 4.-7. dubna 2019 zúčastnil 9. ročníku mezinárodního festivalu pro sbory a orchestry Istra Music Festival 2019, který se každoročně koná v chorvatském Poreči. Na festival vycestovalo 54 zpěváků a dva učitelé: sbormistryně Marcela Miková a pedagog a houslista Miroslav Žitný.

Festivalu se letos účastnilo rekordních 13 souborů ze 12 zemí celé Evropy. Česká republika opět ukázala, že je sborovému zpěvu zaslíbená, protože byla jako jediná země zastoupena hned dvěma sbory (Pěvecký sbor Gymnázia Strakonice a taktéž gymnaziální Alejsbor z Prahy). Festivalové dění se skládalo ze tří večerních koncertů v krásném konferenčním sále hotelu Pical a z openair koncertu všech účastníků na náměstí v Poreči.

Pěvecký sbor Gymnázia Strakonice byl zařazen na úplný závěr posledního večerního koncertu, protože byl organizátory vyhodnocen jako nejvyspělejší ze zúčastněných sborů. Sbor letos na program zařadil větší množství české hudby. Především chorál Svatý Václave se setkal s velkým ohlasem, protože se vymykal všemu, co na festivalu dosud zaznělo. Program ale také odlehčily dvě lidové písně s hudebním doprovodem a jednoduchými choreografiemi. Vystoupení zakončil sbor spirituálem, kde se spontaneita členů sboru projevila naplno. 

Svým vystoupením strakoničtí studenti potvrdili, že v současnosti patří mezi nejlepší středoškolské pěvecké sbory v České republice. Ocenit také musíme kázeň a plné nasazení všech studentů. Týmová spolupráce, slušné chování při všech akcích a maximální soustředění při pěveckém výkonu je odlišují od mnoha vrstevníků.

10.04.2019 Bc. David Hocke