Počet výjezdů roste. Rok 2022 ve statistice jihočeské záchranky

Stejně jako v posledních letech, ani loňský rok nebyl výjimkou v narůstajícím trendu počtu výjezdů posádek Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.

V roce 2022 vyjíždělo 52 posádek z 33 výjezdových základen k 86 524 výjezdů, během nichž lékaři a záchranáři ošetřili 70 687 pacientů. V porovnání s předchozím rokem to bylo o 7 176 výjezdů a 4 785 pacientů více. Vrtulník Letecké záchranné služby Jihočeského kraje (Kryštof 13) vzlétl k 765 událostem a ve vzduchu tak strávil přes 562 letových hodin.
Oproti tomu pozemní posádky v sanitních vozidlech najezdily bezmála 3 miliony kilometrů.

Co se skladby výjezdů týče, tak stále platí, že jedním z nejčastějších výjezdů záchranné služby je k pacientovi, u něhož došlo ke zhoršení zdravotního stavu v souvislosti s jeho základním interním onemocněním. Mezi akutní a život či zdraví ohrožující interní stavy patří bezesporu akutní infarkt myokardu a cévní mozková příhoda. Také výjezdů k těmto diagnózám jsme zaznamenali nárůst v řádech desítek událostí. K pacientům, jejichž srdce postihl akutní infarkt myokardu, jsme vyjížděli ve 439 případech a zároveň jsme poskytli akutní přednemocniční péči 1 607 pacientům s cévní mozkovou příhodou. Jistě stojí za připomenutí, že v loňském roce bylo Zdravotnické záchranné službě JčK uděleno významné evropské ocenění celosvětové iniciativy Angels: platinový status za přednemocniční péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou.

Další častá a velmi pestrá indikace k výjezdu zdravotnické záchranné služby jsou úrazy, od řezných, sečných a zhmožděných ran počínaje, přes úrazy sportovní, pracovní a zahrádkářsko-kutilské, těžkými popáleninami a pády z výšky konče. 

Vloni ošetřili záchranáři 14 013 zraněných pacientů, což je takřka o 3 000 více než v předchozím roce. 
Podobná kategorie jsou dopravní nehody, nejen ty ve vozidlech, ale také na motorkách, bicyklech a koloběžkách. K dopravním nehodám, jež se neobešly bez zranění, záchranáři vyjížděli v 2 358 případech.
 

21.02.2023 Bc. David Hocke