Poklepáním základního kamene odstartovala stavba východního obchvatu Vlachovo Březí. Stalo se tak ve středu 13. dubna. Občanům města na Prachaticku se díky tomu výrazně uleví od dopravy a zároveň se jim zvýší kvalita bydlení. První řidiči se po nové komunikaci mají projet na konci roku 2023. Na investování stavby za 163 milionů se podílel Jihočeský kraj částkou 161,7 milionu a město Vlachovo Březí částkou 1,3 milionu korun.

Hejtman Martin Kuba uvedl, že odvedením tranzitní dopravy se ve Vlachově Březí sníží zejména hladina hluku, který tamní občany velmi obtěžuje. „Absence obchvatů měst a obcí na jihu Čech nás dlouhodobě trápí. Jejich budování, včetně dalších dopravních staveb, proto patří mezi hlavní priority současné krajské koalice. A pro nápravu tohoto stavu se snažíme dělat maximum,“ zdůraznil Kuba.
Podle náměstka hejtmana pro finance Tomáše Hajduška se bude na budoucí obchvat najíždět od Prachatic za čerpací stanicí v místě, kde je můstek přes Libotyňský potok. Obchvat bude dále pokračovat přes zatravněné zemědělské plochy mezi obytnou zástavbou města a průmyslovou částí a překříží silnici od Chocholaté Lhoty. Zpátky na silnici směrem na Předslavice se napojí před výrobním areálem firmy Reno Šumava. „Délka obchvatu je 1 130 metrů. Spolu s realizací obchvatu budou provedeny také některé další práce, jako např. nezbytné úpravy křižovatek, překládky sítí, postaveno bude 258 metru nových opěrných zdí a 459 metru protihlukových stěn,“ upřesnil Hajdušek.

Náměstek hejtmana pro finance dále sdělil, že by měl být obchvat hotov a zprovozněn už na konci roku 2023. O průběhu stavby budou občané pravidelně informováni prostřednictvím leteckých záběrů. „Na závěr bych chtěl ještě dodat, že obchvaty připravuje Jihočeský kraj i kolem řady dalších jihočeských měst a obcí. Namátkou lze uvést Žár, Blatnou, Tábor, Husinec, Kaplici, Srubec, Trhové Sviny, Ledenice, Dačice nebo Novou Bystřici,“ nastínil Hajdušek.

Stav přípravy nebo realizace všech krajských dopravních staveb můžete sledovat na webu: https://dopravnistavby.kraj-jihocesky.cz/

13.04.2022 Bc. David Hocke