Pokyny KHS pro starosty obcí v případě bezplatného vyšetření individuálních vodních zdrojů

Sdílíme dopis a následné pokyny Krajské hygienická stanice Jihočeského kraje pro starosty obcí v případě bezplatného vyšetření vzorků vod z individuálních vodních zdrojů (studní) zasažených povodněmi.

V návaznosti na projednání možností zajištění bezplatného odběru a analýz vzorků vody ze soukromých studní zasažených povodní připojujeme podrobný postup pro starosty.

Bezplatné vyšetření vzorků vody z individuálních studní zasažených zářijovými povodněmi 2024 je dostupné pro studny, které splňují specifické podmínky, jako je přímé zasažení povodní nebo změna kvality vody. Studny musí být jediným zdrojem pitné vody a musí proběhnout dezinfekční a sanační práce. Podrobné informace v otázkách organizace výběru studní, organizace odběru vzorků nebo vyhodnocení výsledků je součástí Přílohy 1. Proto, prosím, věnujte tomuto dokumentu patřičnou pozornost.

Cílem tohoto postupu je zajistit zdraví a bezpečnost obyvatel postižených oblastí tím, že se ověří kvalita pitné vody po povodních.

K dispozici jsou čtyři varianty, z nichž můžete vybrat dle Vašich preferencí a možností.

Postup pro starosty:

1) Volba způsobu zajištění odběrů Starostové si mohou vybrat jednu z následujících variant: 

  • Varianta 1: Starosta si zajistí vzorkovnice i odběr sám: Starosta nebo jím pověřená osoba zajistí odběr vzorků vody dle pokynů Zdravotního ústavu (ZÚ), viz Příloha 2. Zajistí si vzorkovnice a poté odevzdá naplněné vzorky k analýze dle domluvy se ZÚ.
  • Varianta 2: Doprava vzorkovnic a svoz ZÚ bez odběru pracovníky ZÚ: ZÚ doručí prázdné vzorkovnice do obce. Starosta nebo jím pověřená osoba zajistí odběr vzorků vody. ZÚ následně zajistí svoz naplněných vzorkovnic a provede analýzu.
  • Varianta 3: Kompletní zajištění včetně odběru pracovníky ZÚ: ZÚ nejen dodá vzorkovnice, ale také zajistí samotný odběr vzorků pracovníky ZÚ. Je však třeba počítats delším časovým horizontem na provedení odběrů i následné výsledky analýz, protože ZÚ má omezené kapacity pro provádění odběrů.
  • Varianta 4: Odběr a analýza na vlastní náklady vlastníkem: Vlastník vodního zdroje může na vlastní náklady zajistit kontrolu kvality vody v soukromých laboratořích dle vlastního výběru. V tomto případě není zapojena organizace ZÚ a termíny a výsledky závisí na dohodě vlastníka s vybranou laboratoří (přehled akreditovaných laboratoří je v Příloze 4 tohoto dokumentu)

2) Kontaktování Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje v Českých Budějovicích: Po zvolení vhodné varianty starosta vyplní „Žádost o odběr a analýzu vzorků vody ze soukromé studny zasažené povodní“ (viz Příloha 3) a kontaktuje Krajskou hygienickou stanici Jihočeského kraje v Českých Budějovicích (KHS Jčk) na e-mailu: khscb@khscb.cz. Pověřený pracovník KHS Jčk koordinuje součinnost mezi ZÚ a dotčenými obcemi, aby dohodl potřebné kroky (např. doručení vzorkovnic, domluva na svozu vzorků nebo organizace odběru pracovníky ZÚ).

3) Dodržení požadavků na odběr vzorků: Je nezbytné dodržet všechny technické pokyny od ZÚ, aby byla zajištěna správnost a validita analýzy. Podrobné pokyny jsou uvedeny v Příloze 2.

4) Termíny a komunikace: Důležité je zajistit včasnou komunikaci se ZÚ, zejména u varianty 2 a 3, aby byl svoz nebo odběr naplánován efektivně. Doporučuje se odběry provést co nejdříve, aby výsledky analýz mohly být rychle k dispozici.

Průvodní dopis
Příloha 1: bezplatné vyšetření vzorků
Příloha 2: Pokyny ZÚ – odběr vzorků
Příloha 3: Žádost o odběr a analýzu vzorků vody ze soukromé studny zasažené povodní
Příloha 4: Seznam akreditovaných laboratoří pitná voda

07.10.2024 Bc. David Hocke