Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Před odjezdem na dovolenou či za zábavou myslete na případné vloupání

Potkala Vás už někdy situace, že jste se vrátili domů a zjistili jste, že jste byli vykradeni? Vloupání je vždy velice nepříjemná záležitost, často se při vloupání ztratí velmi cenné a oblíbené věci, které většinou již nikdy neuvidíte. Než odjedete za pár dní na dovolenou, zamyslete se nad tím, co vše můžete udělat pro to, abyste předešli vloupání!

Zamykáte dveře, když odcházíte z domu nebo je za sebou jen zabouchnete? Co otevřená okna, když odcházíte za zábavou? 
Zloději jsou čím dál tím více vynalézavější, a proto bychom zabezpečení svého obydlí neměli brát na lehkou váhu. Věděli jste například, že překonání obyčejných nezamčených dveří trvá zhruba 5 sekund? U bezpečnostních nezamčených dveří to je přibližně 15 sekund a ventilaci okna nebo balkonové dveře je schopen zloděj překonat v průměru za 1 minutu.

V rámci Evropského dne proti vloupání (Focus Day | EUCPN), který letos připadl na středu 16. června, je dobré si těchto dnech připomenout základní preventivní pravidla, která při odchodech či odjezdech z domova mějte stále na paměti: 

  • Zamčené všechny vstupní dveře – při odchodu z domova vždy zamykejte dveře, klíče nenechávejte volně dostupné. Náhodného zloděje může odradit i tabulka informující o přítomnosti psa či kamerového systému.
  • Zavřená okna, vikýře či balkónové dveře – nezapomeňte zavírat okna, vikýře, okna na toaletách a balkónové dveře, a to při každém opuštění domova. Okno v poloze ventilace a mikroventilace není zavřené!
  • Všímaví sousedé – v případě delšího pobytu mimo domov požádejte sousedy, aby Vám dohlédli na Váš byt či dům, cokoliv podezřelého ať Vám raději zavolají nebo případně ohlásí policii.
  • Nechlubte se svým majetkem či cennostmi – velmi dobře zvažte, co zveřejňujete na sociálních sítích.
  • Termín odjezdu na dovolenou – nikdy veřejně nerozhlašujte, v jakém přesném termínu jedete na dovolenou, mohl by to číst/slyšet i případný zloděj.
  • Volně odložené předměty – ujistěte se, že kolem domu nenecháváte odložené žádné předměty, které by pomohly zlodějům získat snadnější přístup do Vašeho obydlí (např. schůdky, žebříky, zahradní technika). 
  • Výběr pošty – v případě delší nepřítomnosti požádejte někoho o vybírání poštovní schránky.

Podrobnější informace k Evropskému dni proti vloupání naleznete v tiskové zprávě Policejního prezidia ČR zde.

Pokud po návratu domů zjistíte, že se k vám někdo vloupal, ihned volejte policii – linku tísňového volání 158. Při vstupu můžete zloděje překvapit a ohrozit sebe nebo znehodnotit stopy důležité pro vyšetřování. 

Více informací k zabezpečení svých objektů jsou pro všechny zájemce dostupné na webových stránkách www.stopvloupani.cz nebo v mobilní aplikaci „Zabezpečte se“, kterou si můžete stáhnout do svého mobilního zařízení v Google Play i App Store. V aplikaci najdete základní rady, informace a návody na zabezpečení objektů i doporučení, jak zvýšit bezpečnost svého majetku, a to i s minimálními, či zanedbatelnými náklady. 

Ke stažení: 
1_vecere_leto_2021.pdf 
2_dovolena_leto_2021.pdf  


Text byl zpracován na základě podkladů OPK MVČR a Policie ČR a textu „Jak předcházet vloupání“ (zdroj: zamecnictvibrno.cz). 

Mgr. Veronika Švehlová Bullová, manažerka prevence kriminality Jihočeského kraje 

25.06.2021 Bc. David Hocke