Představitelé Koločavy si z jihu Čech odvezli dva automobily opatřené sněžným pluhem. Zakarpatské obci je daroval kraj

Pomáhat s odklízením sněhu či při jiných pracích budou obyvatelům Koločavy dva nákladní automobily z jihu Čech. V rámci humanitární pomoci je představitelům této zakarpatské obce předalo vedení kraje a jeho zřizované organizace Správy a údržby silnic JčK (SÚS JčK). Stalo se tak v úterý 24. srpna. Potvrdil to hejtman Martin Kuba.

Na západní Ukrajinu si podle Kuby přepraví Koločavští vozy s pluhem na korbě sami po vlastní ose. „Velice mě těší, že našim zakarpatským přátelům můžeme tímto vyjít vstříc a podat pomocnou ruku,“ zdůraznil hejtman s tím, že se jedná o starší vozidla vybavená sklápěcími korbami a sněhovými pluhy z majetku Správy a údržby silnic JčK. Konkrétně o Tatru 815 a Škodu 706.

Darování vozů, jako humanitární pomoc, schválili krajští zastupitelé loni v prosinci. „S představiteli Koločavy jsme se setkali v rámci vystoupení naší Jihočeské filharmonie na Ukrajině. Mimo jiné se zmínili o tom, že by se jim hodila nákladní auta na uklízení sněhu a odvoz různého materiálu,“ připomněl náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch. „Jsem rád, že se nám to nyní podařilo dotáhnout do zdárného konce,“ dodal Hroch. Kvůli pandemii koronaviru a protiepidemickým opatřením nebylo možné nákladní vozy předat dříve.

Dar od Jihočeského kraje kvitoval s povděkem starosta Koločavy Vasyl Ivanovyč Chudyněc. „Děkujeme našim kamarádům z jihu Čech, že nám pomohli opatřit něco, co v naší obci zatím nemáme. A už se těšíme, až začneme auta u nás využívat,“ sdělil Chudyněc.

Podle starosty čeká nákladní vozy, které v úterý vyrazily z Českých Budějovic, trasa dlouhá více než tisíc kilometrů. „Zvládnout by to i s přestávkami měly zhruba za den a půl,“ upřesnil Chudyněc.

Koločava je obec na západní Ukrajině. Leží v okrese Mižhirja Zakarpatské oblasti a žije v ní více než pět tisíc obyvatel. V České republice je proslulá jako rodiště loupežníka Nikoly Šuhaje.

24.08.2021 Bc. Hana Brožková