Prezident Pavel ocenil při své návštěvě Jihočeského kraje komunikaci s obcemi

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou Pavlovou navštívili ve dnech 18. a 19. července Jihočeský kraj. Během závěrečného mediálního brífingu zhodnotil prezident Pavel návštěvu jako přínosnou a přislíbil, že do kraje, který pro něj znamená klid, pohodu a krásnou přírodu, přijede v brzké době znovu. 

„Velmi příjemná pro mne byla debata se starostkami a starosty v Černé v Pošumaví. Byla totiž otevřená a věcná. Potvrdilo se během ní, a nejen tam, ale i na dalších místech, že mnoho těch lidí oceňuje spolupráci s krajem, za což bych chtěl vzdát hold panu hejtmanovi. Správa kraje a komunikace se starosty je tu evidentně lepší, než tomu bývá v některých jiných krajích,“ ocenil prezident a zdůraznil, že program návštěvy plánovala jeho kancelář, žádné místo nedoporučoval kraj. Prezident následně přislíbil, že určitě v brzké době přijede znovu.

Hejtman Martin Kuba poté přiblížil, že jedním z témat, kterému se v debatě s prezidentem věnovali, byla specifika Jihočeského kraje jako regionu s řídkým osídlením a vysokou sezónností pracovního trhu. „Jsme velký kraj, který má, řekněme, nejřidší osídlení. To vždycky nese nějaké výhody a příležitosti, ale také nějaké problémy a má to svá specifika. Povídali jsme si s panem prezidentem, jaké ty příležitosti dneska na jihu Čech společně vidíme. Třeba jednou z nich, a je to i národní zájem, je využití jaderné energetiky v lokalitě Temelína a příležitost zasídlit u nás firmy, které budou třeba v budoucnu s ČEZem spolupracovat i na vývoji malých modulárních reaktorů. Já jsem panu prezidentovi ukazoval naše letiště, kde takové lokality máme připravené. Jsem rád, že jsme dnes absolvovali tu debatu se starostkami a starosty. Je strašně důležité, aby člověk jako pan prezident, který se potom potkává v Praze na úrovni politiků s vládou, vnímal ten problém. Lokalita Lipenska je totiž chápána jenom jako letní turistická lokalita. Život tu ale pokračuje i v říjnu a listopadu. My chceme, aby tu lidé chtěli žít i v tomto období, protože to oni zajištují ty služby, díky kterým je to tu v létě pro turisty hezké místo. Jsem rád, že nám pan prezident naslouchal a vážím si toho,“ uzavřel hejtman s tím, že doufá v prezidentovu brzkou návštěvu Jihočeského kraje.  
 

20.07.2023 Bc. David Hocke