Sanity jihočeské záchranky nově startují také z Veselí nad Lužnicí. Na pomoc pacientům exponované rekreační oblasti

Ještě lepší pokrytí oblasti Veselska, coby dynamicky se rozvíjející rekreační oblasti, službami Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje (ZZS JčK). To byl hlavní důvod k vybudování nové základny záchranářů ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku. Sanity odtud již zhruba měsíc vyjíždějí za pacienty k soutoku Lužnice a Nežárky a několika pískovnám. Tedy do lokality, která plynule přechází do exponované oblasti Třeboňské pánve a Soběslavských blat. Slavnostní uvedení základny do provozu se uskutečnilo v pátek 6. srpna.

Zajištění neodkladné přednemocniční lékařské péče pro naše spoluobčany patří ve spolupráci s námi zřizovanou záchrannou službou mezi jedny ze základních pilířů politiky kraje. A velice mé těší, že se nám tyto cíle daří i díky zprovoznění této základny ve Veselí nad Lužnicí naplňovat," zdůraznil hejtman Martin Kuba. Zároveň připomněl, že to není tak dlouho, kdy bylo za stejným účelem zprovozněno zrekonstruované výjezdové stanoviště ZZS JčK v Českem Krumlově.

Nová základna ZZS JčK ve Veselí nad Lužnicí se nachází v blízkosti vlakového nádraží s výjezdem na hlavní ulici a nedaleko nájezdu na D3. Její vybudování si vyžádalo náklady necelé dva miliony korun. „Prostory vybudoval po dohodě Jihočeského kraje, města Veselí nad Lužnicí a zdravotnické záchranné služby soukromý investor a naši záchranáři jsou zde v nájmu, který budeme splácet,“ upřesnil ředitel ZZS JčK Marek Slabý.

Slabý zároveň připomněl, že k umístění posádky záchranářů do Veselí nad Lužnicí se Jihočeský kraj i ZZS JčK rozhodly i přesto, že zákonné limity Plánu pokrytí území kraje výjezdovými základnami jsou i v této oblasti Veselska splněny. „Bude zde působit posádka bez lékaře, tedy tzv. RZP a bude spolupracovat v případě potřeby s lékařskými posádkami z Tábora, Českých Budějovic nebo Třeboně,“ dodal ředitel ZZS JčK.

Na jihu Čech momentálně vyráží za pacienty 56 posádek ZZS JčK ze 33 základen, včetně té ve Veselí nad Lužnicí. Průměrně absolvují 250 výjezdů za 24 hodin, tedy 10 za hodinu.
 

06.08.2021 Bc. Hana Brožková