Situace je těžká, ale zvládáme ji, konstatoval krizový štáb kraje

Situace v Jihočeském kraji se stále ještě zhoršuje. Stoupá počet hospitalizací na JIP v jihočeských nemocnicích. Historicky nejvyšší je také počet testování jak antigenními, tak PCR testy. Zdravotnická záchranná služba vozí rekordní počty covid pozitivních klientů. Přesto je vše dobře zvládnuto. Nemocnice poskytují kvalitní péči, velkokapacitní OČKOcentra zaznamenávají velmi mnoho pozitivních ohlasů od těch, kteří jimi prošli. Veškeré vakcíny, které získáme, jsou zde obratem vyočkovány. Zdravotnická záchranná služba nemusí s klienty jezdit od nemocnice k nemocnici, protože koordinace převozu do volného zdravotnického zařízení funguje na výbornou. To vše díky dobrému řízení a mimořádnému pracovnímu nasazení všech zúčastněných. 

Situace je napjatá, ale stabilizovaná, počty hospitalizovaných jsou přibližně stejné, jako minulý týden, takže jedeme v podobném režimu,“ uvedl ředitel Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek. Hejtman Martin Kuba následně dodal, že za tuto situaci patří poděkování hlavně jihočeským zdravotníkům. „Jen díky nim a jejich pracovnímu nasazení není nutno přistupovat k rizikovému převozu vážně nemocných klientů do vzdálenějších krajů,“ uvedl. Nemocnicím následně poděkoval i ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý. „Díky vynikající organizaci v nemocnicích naše záchranky nikde nebloudí a nikdo je z nemocničních zařízení nevykazuje jinam,“ konstatoval Slabý a upozornil, že aktuálně záchranky převáží týdně 400 covid pozitivních pacientů. „Jde o extrémní číslo, dvojnásobek počtů z předchozích vln,“ zdůraznil Slabý s tím, že narůstá také počet lidí, kteří se zhoršili ze dne na den a problémy s dýcháním je mnohdy ohrožují na životě. 

Dalšími tématy, které krizový štáb probral, bylo povinné antigenní testování ve firmách jako jedna z cest k udržení klidné epidemické situace v regionu. Krajská hygienická stanice konstatovala, že firmy v regionu opatření dodržují a záchyt pozitivně testovaných se zde pohybuje okolo půl procenta. Následně krizový štáb doporučil, aby byl podobný typ šetrného antigenního testování realizován také v krizových školských zařízeních. 
 

17.03.2021 Bc. David Hocke