Soutěž Geologické kladívko 2024 má své vítěze

Zájem o neživou přírodu nepatří u dětí a mládeže mezi ty časté. Nerosty a horniny jako nepostradatelné a nenahraditelné součásti neživé přírody mají však také své kouzlo a mohou zaujmout. V regionu Jihočeského kraje je celá řada zajímavých lokalit z pohledu výskytu atraktivních hornin, především pak minerálů. Právě na jejich objevování byl zaměřen 1. ročník soutěže Geologické kladívko

Odbornými gestory soutěže byl pan Mgr. David Šefčík ze Střední zemědělské školy v Písku a dalším byl žák Střední rybářské školy a VOŠ VHE ve Vodňanech Michal Mach. Zaměření soutěže a její vyhlášení bylo konzultováno s akademickými pracovníky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy RNDr. Dobroslavem Matějkou, CSc., a Doc. Dr. Miladou Švecovou, CSc., mimo jiné také autory učebnice zaměřené na geologické vědy Přírodopis 9 vydané Nakladatelstvím Fraus. 

Sběratelé a objevitelé zajímavých minerálů zasílali své „úlovky“ do Vodňan, kde díky ochotě a vstřícnosti Ing. Aleny Macarové a ředitele Střední rybářské školy a VOŠ VHE ve Vodňanech Ing. Pavla Vejsady, PhD., bylo postupně soustředěno přes 20 vzorků ze šesti škol v Jihočeském kraji. Vítězným vzorkem se stal vltavín, který objevily žákyně Laura a Sára Fedorovy ze ZŠ a MŠ Dubné. Další dvě místa získali žáci Střední zemědělské školy v Písku a ZŠ a MŠ Kardašova Řečice. Všichni získali geologická kladívka v hodnotě 1 500,- Kč.

Další účastníci obdrželi diplomy a minerály do svých sbírek.

Za přípravu a organizaci soutěže, vytvoření příjemného a inspirativního prostředí spojeného s exkurzí zaměřené na rybářství a rybníkářství, ekosystém rybník patří poděkování nejenom vedení SRŠ Vodňany, ale také Ing. Aleně Macarové.

Organizátoři soutěže podpořili její další pokračování také v roce 2025. Budeme se těšit na další zajímavé vzorky nerostů a hornin, které nabízí jihočeská příroda.
 

10.02.2025 Bc. David Hocke