Stavba obchvatu Kaplice zahájena. Zklidní dopravu v centru města

Kapličtí se konečně mohou těšit na výrazné zklidnění dopravy v centru města. Slavnostním poklepáním základního kamene totiž začala ve středu 10. dubna druhá, závěrečná etapa projektu "Obchvat města Kaplice". Navazuje na I. etapu, jejíž realizace probíhala v letech 2013-2014. Dokončení celého obchvatu je plánováno v polovině roku 2026. 

Nová silnice o dvou pruzích bude celkem sedm metrů široká s navrhovanou rychlostí 70 km/hod. Její součástí jsou i dva mosty. Tato více než jeden a půl kilometru dlouhá stavba je řešena jako přeložka silnice II/154, která v celé své délce prochází mimo zastavěné území města. Díky tomu dojde ke snížení intenzity především těžké nákladní dopravy, která v současné době projíždí skrz historické centrum města Kaplice. 

Úvodního slova během zahájení stavby se ujal hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. „Zahajujeme druhou etapu obchvatu Kaplice, protože tady už dlouho stojí první etapa, která v podstatě je sama o sobě trochu k ničemu. Jde o to, abychom dokázali odvést dopravu, která dneska ve směru na Blansko, na Benešov nad Černou projíždí přímo centrem Kaplice. Jede přes náměstí, projíždí všemi těmi úzkými uličkami, zhoršuje tam kvalitu bydlení a ohrožuje cyklisty a děti, které tam chodí do školy. Těm přece to město patří. Ne autům a náklaďákům. Dokončení obchvatu jsem slíbil už před volbami, a proto tu dnes stojíme,“ uvedl hejtman Kuba.  

Slova hejtmana Kuby potvrdil i starosta Kaplice Radek Ježek, podle něhož dojde k reálnému zklidnění dopravy ve městě až po dobudování druhé etapy obchvatu. „Někdo, kdo žije v Kaplici každý den, ví, že veškerá doprava na Benešov, na Malonty jede přes centrum města. Samozřejmě nákladní vozy, ty nejtěžší, jedou po té první části obchvatu, ale ty, co jedou na Benešov, se potom musí vracet přes samotné historické centrum, takže tenhle druhý obchvat tomu teprve začne dávat opravdový smysl. A myslím si, že až teď se Kapličákům opravdu uleví,“ uvedl starosta Ježek. 

Trasa navazuje na již dokončenou I. etapu a vede po východním okraji města, přechází nad silnicí II/158 v ulici Pohorská, projde mezi řekou Malší a firmou GMA Stanztechnik Kaplice a dále povede přes louku až k tréninkovému fotbalovému hřišti. Následně se za řekou a jezem Mlžina napojí na stávající silnici ve směru na Blansko.

 •    Předpokládané náklady na stavbu: 216,5 milionů Kč včetně DPH
•    Z toho Jihočeský kraj:  210 milionů Kč včetně DPH (zažádáno o dotaci z IROP ve výši 200 milionů Kč).
•    Příspěvek města Kaplice: 6,5 milionů Kč včetně DPH
•    Zhotovitel stavby: Společnost složená z firem MI Roads a Doprastav
•    Omezení dopravy: Zatím žádné. Bude včas zveřejněno na stránkách města Kaplice včetně regionálního tisku

Foto dronem: Zdroj Stanislav Novotný


 

10.04.2024 Bc. Hana Brožková