Strakonická nemocnice se zapojila do programu včasného záchytu osteoporózy

Ve strakonické nemocnici mohou klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny podstoupit nově zřízené screeningové vyšetření osteoporózy. K vyšetření se využívá celotělový denzitometr. Počet takto provedených vyšetření je v České republice stále nízký, přičemž právě časný záchyt osteoporózy a brzy zahájená účinná léčba významně snižuje riziko vzniku bolestivých zlomenin zejména páteře, předloktí či krčků stehenních kostí, které mohou být spojeny s řadou dalších, někdy i život ohrožujících, komplikací. Ke screeningovému vyšetření potřebují klienti doporučení od svého praktického lékaře či ambulantního gynekologa, týká se paušálně žen nad 60 let a mužů nad 70 let a dále mladších osob, které jsou prokazatelně ve zvýšeném riziku osteoporózy.

V České republice trpí osteoporózou až 750 tisíc lidí a výskyt v populaci nadále stoupá. VZP na to reaguje spuštěním nového populačního screeningu. “Speciální vyšetření denzitometrem zajišťuje Oddělení nukleární medicíny strakonické nemocnice. Pacienti, kteří od svého praktika nebo gynekologa dostanou žádanku na vyšetření, se mohou objednávat již nyní telefonicky, od 1. května bude spuštěna i možnost online registrace na webu nemocnice,“ řekl ředitel Nemocnice Strakonice, a.s. Tomáš Fiala.

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je chronické onemocnění kostry. Je charakterizované úbytkem kostní hmoty s navazujícím rizikem zlomenin i při mírné zátěži. „Při vyšetření je pacient uložen na lůžko přístroje a skener po dobu několika minut zachycuje jednu nebo více oblastí kostí, zpravidla dolní část páteře, oblast kyčle a také zápěstí, které jsou při osteoporóze nejčastěji oslabené.  V případě, že se osteoporóza potvrdí, je pacient doporučen k léčbě do osteocentra. Při včasném odhalení osteoporózy je možné její průběh zastavit a někdy stav kostí i mírně zlepšit,“ vysvětluje primářka Oddělení nukleární medicíny MUDr. Martina Hlinková. 
 

14.04.2023 Bc. David Hocke