V jihočeském kraji vzniká regionální filmová kancelář

Od 24. dubna 2023 začíná svou činnost další regionální filmová kancelář. Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) zakládá Jižní Čechy Film Office. Česká republika tak bude mít na svém území už 12 regionálních míst pro filmaře.

Filmové kanceláře jsou ve světě zcela běžnými institucemi, které svou činností asistují filmovým štábům v lepší orientaci ve svém kraji. Propojují filmaře s úřady a místní infrastrukturou, poskytují orientaci v místních vyhláškách, mají dobře zmapované lokace a veškeré služby, které filmaři při své práci mohou využívat, podílejí se na medializaci natočených děl. V důsledku činnosti regionálních kanceláří tak může docházet k posílení místní ekonomiky. Filmový štáb si totiž lze představit jako kreativní továrnu, která kdekoli se usídlí, tam využívá místní služby.

Nyní zahajuje činnost Jihočeská filmová kancelář, která bude mít důležitou pozici v propagaci jihočeského kraje jako atraktivní destinace pro filmová natáčení. Filmoví producenti ocení také výbornou dopravní dostupnost a vysoký standard služeb.

Jižní Čechy již v minulosti navštívili filmaři a vybrali si místní scenérie k natočení filmových a seriálových projektů. Za všechny můžeme zmínit například Zlatovlásku, Babovřesky, Čertovu nevěstu, Drahé tety a já, Iluzionistu (USA, režie: Neil Burger), Johanku z Arku (FR,  režie: Luc Besson) nebo seriál Místo zločinu České Budějovice.

fre

Filmová produkce často do regionu přinese miliony korun už samotnou svou přítomností. Natáčecí štáby bydlí v hotelech, stravují se, najímají si dopravu, místní štáby, řemeslníky, herce, komparsisty, pronajímají lokace, techniku, nakupují materiál atd. Jedná se o přímý ekonomický přínos natáčení pro lokální malé a střední podniky. Nelze přehlédnout ani další zásadní výhodu - podporu cestovního ruchu a propagaci regionu. Turisté rádi navštěvují místa ze svých oblíbených pořadů, která může filmová kancelář pomoci propagovat. Filmové kanceláře tím pádem hrají klíčovou roli při podpoře místní ekonomiky," uvádí hejtman Jihočeského kraje, Martin Kuba

Regionální filmová kancelář má také přehled o ubytovacích kapacitách a je schopná doporučit nejvhodnější ubytování podle velikosti štábu a lokace. „Důkladná znalost prostředí a rozšiřování databáze lokací jsou zásadní. I z tohoto důvodu byla nejlepší volbou pro zastřešení Jihočeská centrála cestovního ruchu, která propaguje jižní Čechy jako turistickou destinaci, a tudíž Jihočeský kraj zná velice dobře. Cílem je, aby se čeští i zahraniční diváci mohli dívat na více filmů a seriálů, které se budou odehrávat v krásné jihočeské krajině, nebo v našich poutavých městech či památkách,“ doplňuje František Talíř, první náměstek hejtmana.

Pro navýšení motivace využívat jihočeské služby vypsal Jihočeský kraj dotační program na podporu audiovizuální tvorby. „Individuální dotace jsou vždy vypisovány pro následující rok. Prostřednictvím Jižní Čechy Film Office budeme v kontaktu s lidmi z filmové branže a budeme reagovat na jejich požadavky tak, aby spokojenost byla na obou stranách,“ upřesňuje vedoucí Odboru kultury a památkové péče Patrik Červák.

few

Jižní Čechy Film Office povede Hana Kabashi, která má dlouholeté zkušenosti z mnoha oblastí cestovního ruchu. V loňském roce absolvovala školení v Czech Film Commission (odd. Státního fondu kinematografie), národní filmové komisi, která vznik regionálních kanceláří dlouhodobě podporuje.

Na spolupráci se velmi těšíme, filmová kancelář zde dlouhá léta chyběla, každý rok evidujeme množství dotazů ze strany lokačních manažerů a producentů právě na podmínky natáčení na různých jihočeských lokacích. Hanka má veškeré předpoklady pro to, aby byla perfektní spojkou mezi filmaři a krajem,“ říká vedoucí Czech Film Commission Pavlína Žipková.

Činností naší filmové kanceláře bude hlavně poskytování asistence produkčním a lokačním společnostem, chceme se stát skutečným film friendly krajem. Informace z tiskové zprávy Státního fondu kinematografie z ledna letošního roku uvádějí rekordní počet žádostí o registraci nových pobídkových projektů a náš cíl nyní bude, aby část těchto projektů dorazila k nám, do Jihočeského kraje,“ uvádí ředitel JCCR Petr Soukup.

 
 

30.03.2023 Bc. David Hocke