V Táboře otevřeli budovu "Nové psychiatrie". Hejtmanka Stráská přestřihla pásku

V úterý 29. září 2020 v 11.00 hodin Nemocnice Tábor, a.s., slavnostně otevřela budovu nové psychiatrie. V rámci procesu deinstitucionalizace psychiatrické péče v České republice se rozhodla táborská nemocnice realizovat projekt „Nové psychiatrie“, neboť stávající budova neumožňovala poskytování služeb v očekávaném rozsahu – nejen hospitalizaci v otevřeném režimu tak jako doposud, ale i v uzavřeném režimu, který bude v nemocnici poprvé. Větší prostor dostane i ambulantní péče a péče v tzv. stacionáři.

Do budovy se přesune i AT ambulance z polikliniky Světlogorská. Součástí budovy je i zázemí pro spolupráci se spolkem FOKUS Tábor, nestátní neziskovou organizací, která je zaměřená na odbornou pomoc lidem s vážným duševním onemocněním. Budova sama pak poskytuje výrazně lepší, a především bezpečnější provozování. 

Prostory nové psychiatrie nabídnou: 15 lůžek akutních příjmových s možností poskytovat intenzivní péči; 25 lůžek s psychoterapeutickým a rehabilitačním programem; ambulance pro psychiatry i psychology, denní terapeutický stacionář. Lůžkové pacientské pokoje jsou jedno nebo dvoulůžkové s vlastním sociálním zázemím. 

Projekčně připravil budovu „Nové psychiatrie“ Ing. arch. Jan Hochman; stavbu realizovala firma Pradast, spol. s r.o.; technický dozor nad prováděním stavby a BOZP prováděla společnost TAREKA s.r.o. a PŠV stavby s.r.o.; nad administrací zakázky prováděla dozor advokátní kancelář JUDr. Petra Šustka za odborného vedení Mgr. Lubora Šídy a G-PROJECT s.r.o.; na dodávkách vnitřního vybavení se podílejí společnosti Český nábytek, a.s., PROFI NÁBYTEK, a.s., INDUBIA, s.r.o.

Investiční náklady celého projektu vyšly na 173 mil. Kč s DPH.  Nové vnitřní vybavení zahrnující jak nábytek, tak i potřebné přístroje (jako např. elektrokonvulzivní přístroj, EKG, defibrilátor, anesteziologický přístroj, sprchovací lůžka, keramickou pec a další) vyšlo na cca 12 mil. Kč vč. DPH. Tento projekt je spolufinancován z finančních prostředků Jihočeského kraje cca 79 mil. Kč, z evropských fondů cca 76 mil. Kč a z vlastních prostředků nemocnice Tábor cca 30 mil. Kč. 

Stavbu ocenila hejtmanka Ivana Stráská, která se slavnostního otevření nové psychiatrie zúčastnila. „Zhruba v roce 2009 jsme začali pracovat na projektu restrukturalizace psychiatrické péče na jihu Čech. Nebylo to vůbec jednoduché. Museli jsme najít správnou rovnováhu mezi tím, co by chtěli odborníci a tím, co lze realizovat. Zároveň jsme si byli vědomi toho, že moderní pojetí psychiatrie vyžaduje úplně jiné podmínky, než mají, respektive měla ta naše stará zařízení. A tady se to opravdu povedlo na výbornou,“ uvedla Stráská. 

Když si někdo rozbije koleno, tak to podle hejtmanky každý hned vidí. Pokud má ale někdo bolavou duši, nikdo z nás to na něm nepozná, jen svému okolí připadá, že se chová zvláštně. Doba na nás totiž klade velké nároky a ne všichni je unesou a psychiatrických onemocnění tím pádem přibývá. „Proto jsme chtěli vybudovat moderní zařízení, ve kterém je promyšlený každý detail a odkud budou pacienti chodit s tou duší opravdu vyléčenou,“ zdůraznila Stráská.

Hejtmanku zároveň velmi oslovily technologie, které tu byly využity. „Jsou opravdu neuvěřitelné. Personálu například zajistí, že může sledovat pacienta ze svého stanoviště, aniž by musel někam chodit. V celé budově se dá i regulovat stmívání pomocí žaluzií. A hlavně, ta předchozí psychiatrická pracoviště byla vždy taková pochmurná, protože tam byly mříže a působilo to navenek nesvobodně. Toto je ale krásný lehký prostor s vyhlídkou do zeleně a i ta síťovina, nahrazující mříže, budí dojem normálních záclon. Takže věřím, že se tu budou pacienti cítiti skvěle,“ dodala Stráská.

Přejeme všem našim pacientům, aby se v nové budově psychiatrie cítili příjemně a aby zde dostali kvalitní péči. Našim zaměstnancům psychiatrického oddělení přejeme, aby se rychle novou budovu naučili používat a rozvíjeli dál její potenciál. Za loňský rok bylo na psychiatrii hospitalizováno 451 pacientů (bylo k dispozici 23 lůžek) a ambulantně ošetřeno 15 666 pacientů.

Akci provázela řada bezpečnostních opatření.
 

30.09.2020 Bc. David Hocke