Vakcíny pro strakonické OČKO připravuje lékárna

Na hladkém chodu strakonického očkovacího centra má svůj nemalý podíl také nemocniční lékárna. Její zaměstnance v OČKU téměř nepostřehnete, přesto ale dělají velmi důležitou práci. Lékárna provádí kompletně činnost spojenou se zajištěním vakcín v požadované kvalitě – od objednávání, transportu, příjmu, uchovávání za předepsaných podmínek, po vydávání do OČKA nebo praktickým lékařům.

V OČKU pak zaměstnanci lékárny upravují vakcínu firmy Pfizer/Biontech, která je potřeba před aplikací pacientům naředit na požadovaný objem. Do lahvičky s očkovací látkou se přidává 1,8 ml fyziologického roztoku. „Lahvičkou poté musíme několikrát jemně otočit, aby se očkovací látka v roztoku rovnoměrně rozptýlila. Netřepat, jen opatrně promíchat,“ vysvětluje vedoucí lékárny PharmDr. Ladislava Hoštičková.  Takto připravenou lahvičku s vakcínou už si odnáší sestřička do očkovacího boxu, kde z ní do stříkaček natáhne očkovací dávky pro 6 lidí. Naředěná vakcína se musí do šesti hodin použít, tedy naočkovat. 

Příprava vakcíny Pfizer/Biontech k očkování ale začíná už několik hodin před jejím očkováním zájemcům. Tehdy se musí vyndat ze speciálního mrazícího boxu, kde je uchovávána při teplotě -70 stupňů. Rozmrazit se nechá v chladničce při teplotě 2 až 8 stupňů. Po rozmražení se musí do pěti dnů použít. „Když je na očkování přihlášeno tisíc lidi, jdeme ten den do OČKA třikrát, abychom vakcíny postupně naředili a připravili,“ vysvětluje Hoštičková.

Ve strakonickém OČKU se nejčastěji používá vakcína od firem Pfizer/Biontech a také vakcína od firmy Moderna. Uchování Moderny je méně náročné. Skladuje se při teplotách -15 až -25 stupňů. Po rozmrazení v lednici vydrží 30 dní a v lahvičce je 10 dávek. Obě jsou stejný druh tzv. mRNA vakcíny s podobnou účinností a bezpečností. 
 

17.05.2021 Bc. David Hocke