Výstava Dobrodružství s technikou láká na vědu, technologie i řemesla

Vyzkoušet si vědecké pokusy, řemesla či práci s technologiemi budou moci návštěvníci zábavné výstavy Dobrodružství s technikou – tradiční akce Jihočeské hospodářské komory a generálního partnera firmy Robert Bosch. Návštěvníci zde díky interaktivním a soutěžním stanovištím nahlédnou pod pokličku jihočeských firem i škol. Výstava se uskuteční 22. června v pavilonu T1 na českobudějovickém výstavišti, pro děti i dospěláky je vstup zdarma.

„Vyzkoušet si práci s 3D a virtuální realitou, roboty a technologiemi, osahat si programování, ovládání CNC strojů, nebo si zahrát laser game - to jsou jen některá ze stanovišť, která čekají návštěvníky na letošní interaktivní výstavě Dobrodružství s technikou,“ láká na tradiční českobudějovickou akci Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk), která výstavu připravuje již šestým rokem, letos opět ve spolupráci s generálním partnerem, firmou Robert Bosch. Na výstavě však nebude nouze ani o tradiční řemesla: „Děti i dospěláci si u stánků jihočeských firem a škol budou moci vyzkoušet pečení housek, zjistí, jaké je to pracovat u kovářské výhně nebo si s našimi kolegyněmi ze Sdružení textil ušijí výrobky z látky,“ doplňuje Luděk Keist.

Právě možnost nahlédnout pod pokličku jihočeských zaměstnavatelů, zjistit, jaké technologie v praxi využívají, ale i vyrobit si praktické výrobky pomocí některého z řemesel je příležitostí, jak mohou děti v jeden den, na jednom místě vyzkoušet velkou škálu pestrých aktivit a zjistit, co je baví, nebo na co mají talent. Program nezapomíná ani na inovace a vědu, proto po celý den na mladé vědce čekají i chemické pokusy či doprovodný program v podobě fyzikálního divadla. Důležitost své profese ukážou i zaměstnanci Integrovaného záchranného systému – hasiči, policisté i zdravotníci ze střední zdravotnické školy.

Generální partner výstavy, společnost Robert Bosch, si pro zájemce připravil opět pestrý program. „Naše firma tuto skvělou akci pro děti i rodiče od samého vzniku intenzivně podporuje! Chceme v dětech vzbudit touhu „kutit“ v dílně, lepit papírové modely nebo vynalézat nová originální technická řešení. Letos budeme na výstavišti již popáté a návštěvníci se u nás mohou opět těšit na obrovský americký „Bosch truck“, bezpečné hrátky s elektřinou, 3D tisk i ovládání modelu bagru! A zatímco děti se budou bavit, v Bosch trucku pro rodiče připravíme skvělou „boschskou“ kávu,“ říká Zdeněk Holenka z firmy Robert Bosch.

Novinkou letošního 6. ročníku je mezinárodní soutěž Talenty pro firmy, kde budou moci návštěvníci fandit 13 týmům ze základních a středních škol z jižních Čech, Horního Rakouska a Dolního Bavroska. Ti otestují své znalosti z oblasti techniky, digitalizace či programování v soutěžním klání, kdy budou muset pomocí čipu micro:bit naprogramovat robota a postavit základnu ze stavebnice Merkur. Vyzkouší si tedy i komunikaci a týmovou spolupráci.

Jak už sám název akce napovídá, celodenní výstava má být především dobrodružstvím, ze kterého si děti odnesou zážitek a milou vzpomínku. Rozhodně tedy nebudou chybět ani soutěže o zajímavé odměny, úniková hra či doprovodný program s módní přehlídkou,“ dodává Lenka Hájková z Jhk a dodává, že celodenní akce, která se bude konat 22. června 2022 od 9:00 do 18 hodin v pavilonu T1 na výstavišti v Českých Budějovicích, je pro děti i dospělé zcela zdarma. „Vítány jsou všechny základní a střední školy, ale i rodiče či prarodiče. Na své si zkrátka přijde každý, malý předškolák i dospělák,“ těší se na všechny příchozí Lenka Hájková se všemi partnery, kteří akci finančně či skrz své připravované exponáty podpořili.

Nad akcí přijal záštitu hejtman Jihočeského kraje a Rada města České Budějovice. Projekt Dobrodružství s technikou je spolufinancován Statutárním městem České Budějovice a Jihočeským krajem. Soutěž Talenty pro firmy proběhne v rámci projektu TechTalent_21 č. Cíl EÚS/DF/SU/11/05, který je spolufinancován Evropskou unií v rámci Dispozičního fondu.

22.06.2022 Bc. David Hocke