Žesťové sexteto ZUŠ Vimperk v Evropském parlamentu

Ve dnech 5. a 6. 12. se žesťové sexteto žáků ZUŠ Vimperk zúčastnilo prezentace unikátního systému základních uměleckých škol na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Celou tuto akci zaštítila česká europoslankyně, místopředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání Michaela Šojdrová. Na sedmdesát mladých umělců, pedagogů a ředitelů z 8 ZUŠ naší republiky dostalo možnost prezentovat náš systém formou 2 koncertů.

První koncert se uskutečnil 5. 12. a navázal na veřejné slyšení Výboru pro kulturu a vzdělávání. Jednání výboru, kde byly představovány systémy uměleckého vzdělávání z vybraných zemí, se zúčastnili i ředitelé ZUŠ. Večerní koncert byl slavnostní a všichni vystupující bravurně reprezentovali svoji vlast. Kromě členů výše uvedeného Výboru, poslanců Evropského parlamentu a dalších hostů, byli na koncertě přítomni ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš, náměstek ústředního školního inspektora Onřej Andrys či eurokomisařka Věra Jourová. Druhý koncert proběhl 6. 12. v odpoledních hodinách a završil závěrečnou konferenci k Evropskému roku mládeže v Evropském parlamentu.

Žesťové sexteto ZUŠ Vimperk vzniklo v roce 2020 z žáků, kteří byli a jsou úspěšní v soutěžních ZUŠ v sólové, komorní i orchestrální hře. Je tvořen čtyřmi hráčkami na lesní roh a dvěma tubisty. Zajímavostí je, že soubor tvoří 3 sourozenecké dvojice. Z důvodu neobvyklého nástrojového složení pro soubor všechny skladby aranžuje učitelka Petra Vališová. Sexteto pracuje pod vedením učitele Karla Škvrny.

Text: Pavel Vališ, ředitel ZUŠ Vimperk
 

09.12.2022 Bc. David Hocke