Text na řeč

Hejtman Kuba: Jihočeský kraj je trvale nejlepší v rychlosti očkování a v procentu vyočkovaných vakcín. Jak budeme očkovat příští týden?

Milí Jihočeši, mám pro Vás informace o tom, jak bude příští týden probíhat očkování v našem kraji. Ve všech těch negativních zprávách, které se na nás pořád valí, chci na úvod říct jednu pozitivní. Náš kraj je trvale nejlepší v rychlosti očkování a v procentu vyočkovaných vakcín z těch, které dostaneme. Je to jasný důkaz, že u nás vakcíny nikde neleží ve skladech, ale hned je aplikujeme těm, kteří na ně čekají.  Chci MOC PODĚKOVAT všem, kteří se na tom podílejí a pracují v jihočeských OČKÁCH. Je to hlavně jejich zásluha. Vím, že nás hlavní nápor teprve čeká, že budeme muset zrychlovat a jet na směny, tak o to víc si vážím jejich práce!

Příští týden nám dorazí 12 870 dávek Pfizer, asi 3 400 dávek Moderny a 3 100 vakcín Astra Zeneca. Protože v tomto týdnu nemusíme naštěstí moc přeočkovávat druhé dávky, můžeme naočkovat první dávkou dalších cca 19 tisíc Jihočechů. Takže, jak to uděláme:

Očkování seniorů

Všichni senioři 80+ , kteří se registrovali do OČEK, jsou už v našem kraji naočkováni. Mohou zbývat už jen jednotky lidí. V tomto týdnu už tedy očkujeme skupinu 70+ a příští týden budeme pokračovat. Půjde na to maximum dávek. Měli bychom zvládnout naočkovat cca 15 tisíc seniorů. Pokud máte doma seniora v tomto věku a ještě není registrovaný, zaregistrujte ho prosím. Daří se nám očkovat opravdu rychle a tuhle nejvíce zranitelnou skupinu chceme mít co nejdříve chráněnou. Strašně to pomůže nejen těm seniorům, ale i nám všem v odlehčení nemocnic.

Očkování pedagogů

V minulém týdnu jsme naočkovali první část jihočeských pedagogů. Zatím především ve věkové skupině 60+. V očkování budeme postupně pokračovat tak, abychom během pár týdnů naočkovali všechny. Tohle děláme proto, abychom až se situace zlepší, mohli pomalu začít vracet naše děti do škol. Pro mě je to pořád priorita. Jsme si ale vědomi, že z pohledu přetížení nemocnic je důležité maximum očkování směřovat na seniory. Prosím tedy, aby naši učitelé chápali, že jejich očkování rozložíme ještě třeba do dvou týdnů. Využíváme na to část z dodávek vakcíny AZ.

Očkování praktickými lékaři

Na jihu Čech se rozhodlo zapojit do očkování cca 230 PL. Je to dobře a zase nám to může v budoucnu pomoct očkovat rychleji. Setkal jsem se s jejich zástupci a dohodli jsme se, jak budeme postupovat. Je třeba, abychom ale všichni chápali, že v téhle chvíli je zásadní limit v malých dodávkách vakcíny Astra Zeneka. Těch chodí teď opravdu málo. Domluvili jsme se tedy, že prvním společným úkolem je, aby PL doočkovali seniory 80+, které mají ve svých ordinacích, a kteří z nějakých důvodů nemohli přijít do OČEK. Příští týden jim na to dodáme cca 1 600 vakcín. Bohužel jich prostě víc v těchto týdnech nemáme. Teď bude chodit mnohem více vakcín Pfizer, které je možné využít jen v OČKÁCH. Proto zatím všem seniorům ve věku 70+ doporučuji zvážit, jestli chtějí čekat déle na očkování u svého PL a nebo rychleji využít OČKA. Tohle není chyba ani praktiků, ani kraje, není to o tom, že bychom nekomunikovali, ale zatím je vakcíny AZ, která je určena pro distribuci do ordinací prostě málo. Věřím, že se to časem určitě zlepší.

V příštím týdnu se nám taky konečně podaří naočkovat už i většinu terénních sociálních pracovníků, kterým jsme to ještě dlužili. Z toho mám radost a děkuju jim za jejich práci a trpělivost.  

Tolik asi k příštímu týdnu. Situace není vůbec růžová, ale náš kraj se pořád drží! Vážím si toho, jak to všichni Jihočeši zvládají a moc děkuju Vám všem, kteří jste odpovědní a ohleduplní. My uděláme všechno, abychom rychle očkovali a byli připraveni v našich nemocnicích to zvládnout a Vy prosím, i když už jste všichni unavení, tak to vydržte. Zlomí se to!  
 

Štítky