Domov sv. Anežky uspořádal v budově krajského úřadu prodejní výstavu

Lidé s mentálním postižením chodí do práce, mají řadu talentů, pracují na sobě a nechybí jim smysl pro humor – to je hlavní sdělení výstavy, kterou po celý prosinec hostí Krajský úřad Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. A nejde o výstavu mravokárnou ani suchopárnou. Její autoři z Domova sv. Anežky ji připravili v odlehčeném, vánočně laděném stylu.

Výstava prezentuje život a práci lidí s postižením, kteří využívají podporu Domova sv. Anežky. Tato obecně prospěšná společnost vznikla před 23 lety v Týně nad Vltavou a od té doby pomáhá lidem s postižením prožít samostatný a plnohodnotný život. Zdejší sociální služby využívá 50 lidí s mentálním či kombinovaným postižením, v chráněných pracovištích našlo uplatnění více než 40 osob s hendikepem.

Na výstavě, kterou Domov sv. Anežky připravil, tak návštěvníci zjistí, co všechno zdejší zaměstnanci dokáží vyrobit z keramiky, dřeva, látek či ovčí vlny, představeny jsou také různé volnočasové aktivity lidí s postižením. Klienti „z Anežky“ se věnují například sportu, poznávají krásy Jihočeského kraje, mají ale i vlastní kapelu a divadelní soubor. Expozice nabízí i vhled do historie vltavotýnské organizace, vysvětluje cíl a způsob fungování různých sociálních služeb. Zlatým hřebem je pak prodejní výstava výrobků lidí s postižením, která je umístěna na 1. patře. Pořídit tu lze například hrnečky, teplé vlněné papuče nebo vánoční dekorace.

Vánoční bylo i slavnostní zahájení výstavy. V pondělí 5. prosince se krajský úřad rozezněl hudbou kapely Živelná pohroma, kterou tvoří právě lidé s postižením z Domova sv. Anežky. Zazněla třeba Neckářova Půlnoční, chybět nemohly tradiční koledy. Na vernisáži promluvil jak ředitel organizace, Václav Běťák, tak první náměstek hejtmana František Talíř a náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch. Pan Talíř všechny hosty vyzval, aby se v budově úřadu cítili jako doma – ke splnění jeho přání přispěla hudba Živelné pohromy i domácí bábovka a nealkoholický punč, který s sebou klienti Domova sv. Anežky přivezli a servírovali všem přítomným.

Přestože je celá výstava rozdělena do několika částí na různých místech krajského úřadu, návštěvníci se v ní neztratí – na schodišti je přivítá vtipně pojatý rozcestník s turistickými směrovkami. Zhlédnout výstavu mohou lidé až do 30. prosince. Přístupná je i veřejnosti, a to každý všední den v otevíracích hodinách úřadu (pondělí a středa 8:00–16:30, úterý, čtvrtek a pátek 8:00–14:00).

Domov sv. Anežky vznikl na kraji Týna nad Vltavou, postupně otevřel další pobočky – dnes provozuje druhou budovu přímo v centru města a další středisko v sousední Bechyni. V letošním roce vybudoval u svého sídla nový zahradnický areál (ten je na výstavě představen vánočně nazdobeným vyvýšeným záhonem) a pustil se do rekonstrukce nevyužitých prostor bývalého domova důchodců v Bechyni, aby svým bechyňským klientům mohl nabídnout dostupné a bezpečné bydlení. Právě spuštění nového zahradnictví a rozvoj pobočky v Bechyni jsou hlavními dvěma cíli, které si Domov sv. Anežky vytyčil pro příští rok. V zahradnictví se budou lidé s postižením zacvičovat v zahradnických dovednostech, v Bechyni by mělo vzniknout chráněné pracoviště zaměřené na sečení trávy a údržbu zeleně. V okolí je totiž stále řada lidí s postižením, kteří vinou svého hendikepu jen těžko hledají práci.

Domov sv. Anežky a jeho činnost je možné na výstavě na krajském úřadě i podpořit – všechny vystavené výrobky lze zakoupit a zaplatit do připravených kasiček. Kdo si nevybere, tomu Anežka nabízí odkaz na svůj e-shop: eshop-anezka-tyn.cz. Finanční příspěvky mohou lidé zasílat přímo na transparentní účet organizace (č. 2701696142/2010).
Výstava se koná s podporou Jihočeského kraje.

Kontakt pro média:
Zdenka Burešová, Domov sv. Anežky