Nejstarší jihočeský klášter v Milevsku hostil slavnostní představení publikace, která zájemcům nabídne na čtyřicet klášterních staveb. Přehledná sbírka jedinečných budov, které svým návštěvníkům nabízejí nejen osobitou atmosféru, bohatou architekturu a množství uměleckých památek, ale hlavně možnost klidného spočinutí, je dílem autorky Blanky Rozkošné a její vydání podpořil Jihočeský kraj.
„Myšlenku na vytvoření této publikace jsem v sobě nosila přes deset let. Za tu dobu jsem měla dost času nastudovat dostatek odborné literatury a nasbírat spoustu zajímavých materiálů,“ vysvětlila autorka publikace Blanka Rozkošná, jejímž cílem je ukázat čtenářům, jak se v klášterech dříve žilo, že zde lidé nacházeli duchovní útěchu a že byly kláštery nositeli vzdělanosti, centry duchovního, kulturního i hospodářského života.
Publikace mapuje naše duchovní a kulturní bohatství. Její vznik proto vítá i hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. „V dnešní době je velmi důležité uvědomit si a zdůraznit naše křesťanské kořeny. Navštívit místa, kde se snoubí duchovno s estetičnem a nalézt zklidnění,“ vysvětlila jeden z důvodů vzniku publikace hejtmanka a přiznala, že ji moc potěšilo, že slavnostní představení proběhlo v milevském klášteře. „Nejen, že je to nejstarší klášter v jižních Čechách, ale jsem tu doma a mám na něj vzpomínky z dob, kdy jsem sem jako holka chodila na brigádu,“ vzpomněla s úsměvem Stráská.
Velkou roli kulturní i společenskou mají kláštery také v životě měst. „Málo se mluví o tom, že obyvatelé kláštera hráli velkou roli také v životě obce, a to nejen v historii, ale i dnes,“ uvedl starosta Milevska Ivan Radosta.
Publikace Jihočeské kláštery a klášterní stavby vyšla v nákladu tisíc kusů a je pro zájemce k dispozici zdarma v Krajském turistickém informačním centru, DOC MERCURY a dále na vybraných památkách – Klášter Milevsko a Klášter Zlatá Koruna.
Více o publikaci naleznete také zde.