Jihočeský kraj hlásí maximální dovolenkovou připravenost

Jižní Čechy jsou pro dovolenou jasnou a logickou volbou. Najdete tu vše: vodu, lesy i hory. Můžete čas trávit aktivně nebo jen tak ležet na dece u vody. To vše si znásobte kvalitním zázemím a ochotou místních podnikatelů. Jaké novinky Jihočeský kraj pro léto 2023 připravil? Nabídka je široká. Od lehké turistiky, kempování a vodáctví přes karavaning a cyklistiku až po velké sportovní akce. Jednotlivci i rodiny s dětmi si přijdou na své. Veškeré informace najdete na webu Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), která našim i zahraničním turistům nabízí maximální množství informací.

„Jsme nejnavštěvovanější kraj v Česku a ročně k nám míří statisíce turistů. Nejvíc pochopitelně přes léto. Společně s JCCR jsme v zimním období pracovali na tom, abychom turistům mohli nabídnout to nejlepší. Připravili jsme spoustu nových aktivit, komunikovali s ubytovateli. Jde nám o to, aby se u nás turisté ze všech koutů naší země cítili jako doma, prožili nezapomenutelné chvíle na krásné dovolené a aby se k nám opět vrátili,“ řekl první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř, který má ve své gesci i cestovní ruch. Ten je totiž zásadním jihočeským průmyslovým odvětvím. „Z ekonomického pohledu je velmi důležité, že v součtu strávili turisté u nás na jihu více než čtyři miliony nocí. Je vidět, že síla značky Jižní Čechy je ohromná. Je za ní dobré jméno, obliba a důvěryhodnost našeho regionu. A přitom lidé pracující v cestovním ruchu to v posledních letech neměli vůbec jednoduché. O to víc si jich vážím,“ dodal Talíř.

Do jižních Čech se hojně jezdí za vodáctvím. Vltava, Otava a Lužnice jsou hlavní vodácké cíle všech, kteří rádi drží pádlo v ruce. JCCR nedávno představila pro vodáky velkou novinku. „Je to vodácká mapa Vltavy, která poskytuje detailní informace o trasách, trauma bodech a vodáckých kempech. Mapa je určena pro všechny nadšence, kteří si chtějí užít plavbu po řece Vltavě a zmapovat možnosti ubytování,“ řekl ředitel JCCR Petr Soukup.

Velkým trendem současnosti je karavaning. Jihočeský kraj pracuje na vzniku nových a modernizaci současných karavanových stání. Vypsal na to i dotační program. „Když přijedete s karavanem, tak ho nestačí jen tak někam zaparkovat a napojit na sítě. Musíte mít kompletní a velice kvalitní zázemí, protože cestovatelský komfort je už někde jinde, než byl před lety. Turisté k nám přijíždějí nejen za krásnou přírodou, ale i za kvalitními službami, které jsou na kempy napojené,“ upřesňuje Talíř.

Ačkoli velká řada lidí má pocit, že Jihočeský kraj je jedna velká rovina, pochopitelně to není pravda. Najdete tady kopce, kopečky i hory a na nich spoustu rozhleden, vyhlídek a vyhlídkových věží. „Rozhodli jsme rozhledny zmapovat, protože je jich u nás opravdu hodně a nabízí krásné vyhlídky. Třeba rozhledna Haniperk, z té lze dohlédnout na Temelín, ale i na opačnou stranu k Šumavě. Hodně známá je rozhledna na Libíně nebo Klostermannova rozhledna,“ dodává Soukup s tím, že na většinu z nich není problém dojít i pro rodiny s dětmi. Všechny je najdete přehledně na webu JCCR.

Cestování přináší mnoho různých výzev. A pokud používáte invalidní vozík nebo cestujete s dítětem v kočárku, výzvy jsou mnohem větší. V jižních Čechách je k dispozici řada míst, na kterých vás bariéry nebudou zbytečně konfrontovat s hendikepem. Bez starostí si zde každý užije sport, památky, přírodu a načerpá energii. "Mým cílem je, aby si i lidé s omezenou pohyblivostí mohli plně užít krás našeho kraje. Proto jsme společně s JCCR vybrali řadu zajímavých míst, která jsou přístupná bez bariér a o pomoc jsme požádali dva vozíčkáře - Ivana Nestávala a Jana Hermana, kteří pro nás všechny trasy otestovali. Jejich postřehy a zkušenosti lze nalézt na webové stránce Vozíčkář vozíčkáři o jižních Čechách," uvedl František Talíř.

Asi nejoblíbenější jihočeskou turistickou aktivitou je cyklistika. Rodiny s dětmi ocení třeba třeboňské roviny, ti náročnější mohou vyjet na Šumavu. V letošní sezoně kraj znovu připravil ve spolupráci s Jihočeským koordinátorem dopravy (JIKORD) systém autobusových spojů, které vám kola přepraví. Jsou to Jihočeské letní linky a využít je můžete už od konce května až do 1. října. „Zároveň hodně investujeme do cyklostezek, máme mimo jiné projekt Vltavské cyklostezky v úseku Nová Pec – Týn nad Vltavou, které povedou kolem řeky a budou mít celkovou délku skoro 190 kilometrů,“ upřesnil Talíř.

Léto je zcela klíčovým jihočeským turistickým obdobím. Každé město i obec něco připravuje. Stačí si vybrat. Od velkých akcí jako je Dotkni se Písku, přes Mezinárodní hudební festival Český Krumlov až třeba po rallye South Bohemia Classic. Byla by škoda nevidět Selské slavnosti v Holašovicích, Historické slavnosti Jakuba Krčína v Třeboni, Zemi živitelku a Město lidem, lidé městu v Českých Budějovicích, nebo Komedianty v ulicích Tábora. V záři se bude otevírat Archeoskanzen Trocnov, který je už částečně přístupný. Můžete se podívat a třeba si i vyzkoušet, jak se žilo na přelomu 14. a 15. století. A třeba potkáte i samotného Jana Žižku.

„Milovníky sportu bychom rádi pozvali 11. až 20. srpna do Lipna nad Vltavou na ČEZ Lipno sport festival, který bude probíhat pod patronací Kateřiny Neumannové. Součástí je cyklistický závod okolo Lipna, zaběhnout si můžete půlmaraton. Festival má pochopitelně i nezávodní program: gym nejenom pro ženy, lezeckou stěna a parkour pro děti, ranní rozcvičky s běžeckým výklusem, veslování po jezeře a další,“ uvedl ředitel JCCR Petr Soukup s tím, že návštěvníci se mohou těšit i na atraktivní hudební program.

Dovolenou v jižních Čechách si dobře naplánujte. „Jsme rozlohou druhý největší kraj v republice, a tak si nechte čas na přejezdy. Jistě vás cestou potkají uzavírky, nebo práce na silnici. Je to proto, že Jihočeský kraj neustále pracuje na zlepšení dopravní sítě. Ta zcela aktuální omezení najdete na našem Geoportálu. Těšíme se na vás. Léto jsme připravili s maximální možnou péčí a já doufám, že si ho užijete,“ uzavřel Talíř.

29.06.2023 Bc. David Hocke