Konference Kompas vzdělávání 2021 hledala filozofii jihočeské školy 21. století. Spolupráce s firmami bude nutná

Nalézt filozofii jihočeské školy 21. století. To bylo hlavním cílem vůbec první dvoudenní vzdělávací konference Kompas vzdělávání 2021, která se uskutečnila v Českých Budějovicích a byla určena především pro ředitele jihočeských základních a středních škol. V úvodu vystoupil i hejtman Martin Kuba: „Chci, aby všichni Jihočeši věděli, že udělám všechno pro to, aby tady na jihočeských školách měly naše děti ty nejlepší učitele.“

Konference byla realizována v rámci projektu Krajský akční plán rozvoje vzdělávání v Jihočeském kraji ve spolupráci Jihočeského kraje a Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity, za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, České školní inspekce, Jihočeské hospodářské komory a mnoha dalších. Moderátorem debat se stal náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro oblast školství Pavel Klíma: „Tady v jižních Čechách nikdy podobná konference nebyla. Chtěli jsme, aby ředitelky a ředitelé jihočeských škol, tedy základních i středních, měli možnost se setkat s nejnovějšími trendy ve vzdělávání. A jsou to právě ředitelé našich škol, kteří jsou hlavním hybatelem vývoje ve školství a vzdělání. Důležité je, že došlo k posunu ve spolupráci fakult Jihočeské univerzity připravujících učitele, jihočeských škol a Jihočeského kraje při výchově nových učitelů. Mám radost i ze spolupráce středních odborných škol a firem zabývajících se virtuální realitou a jejich zapojením do výuky.“

Zásadním problémem jihočeského školství je nedostatek učitelů technických oborů, fyzikářů, matikářů, chemikářů nebo IT technologů. Na jejich nedostatek upozornil i hejtman Martin Kuba: „V různých komerčních sektorech, ať už jste IT odborník nebo inženýr, tak se o vás dneska firmy přetahují. Učitelé se ale na komerčním trhu nepohybují. O ně se musí přetahovat kraje a města. A já chci, aby všichni Jihočeši věděli, že udělám všechno pro to, aby tady na jihočeských školách měly naše děti ty nejlepší učitele“. Debata se vedla i o přípravě některých konkrétních oborů, protože firmy nejsou zcela spokojeny s úrovní našeho technického vzdělání. „Dneska máme jeden z největších problémů v Jihočeském kraji například v oblasti cestovního ruchu. Jižní Čechy jsou krásným krajem a my chceme, aby k nám jezdili nejen asijští turisté, ale také bohatší klientela. Takoví lidé ovšem vyžadují kvalitní služby, chtějí kvalitní kuchaře, servírky. A přesně takové pracovníky musí být schopno naše školství vychovat,“ řekl Martin Kuba a navrhl motivovat firmy, aby své nejlepší pracovníky posílaly do jihočeských škol a na oplátku byly daňově zvýhodněny.

08.10.2021 Bc. David Hocke