Odtajněno! Zvukové vlny jsou inspirací pro logo Olympiády dětí a mládeže v Jihočeském kraji

Jihočeská Olympiáda dětí a mládeže /ODM/ má své logo. Soutěže pro studenty uměleckoprůmyslových středních škol, kterou pořádal Jihočeský kraj, se zúčastnilo přes 50 tvůrců. Do hlavní části postoupilo šest kvalitních návrhů a porota nakonec vybrala logo studentky Karolíny Spiesové ze Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově. Druhé místo obsadila Klára Kochová ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Bechyni jejíž návrh bude využit jako vzor pro výrobu medailí, kterých bude vyrobeno přes 1300 kusů.

odm

Když jsme se začali připravovat na organizaci ODM, napadlo mě, že by loga mohli navrhnout právě studenti našich středních uměleckých škol v Bechyni a Českém Krumlově, kteří jsou podle mě velmi šikovní. Jsem rád, že se moje domněnka potvrdila a z výsledku jsem nadšen. Počet uchazečů byl rekordní. Porota neměla jednoduchou práci, protože z každého nápadu čišela invence a mimořádný talent,“ neskrýval potěšení nad výsledkem soutěže náměstek hejtmana pro oblast sportu Pavel Klíma a poděkoval pedagogům za skvělé vedení studentů. „Je to hlavně vaše zásluha, že se můžeme výsledným logem s hrdostí chlubit,“ dodal Klíma.

Nové logo se bude objevovat na všech sportovištích a propagačních materiálech ODM 2024. „Logo vychází ze zvukového vlnění. Akustické vlny přenášejí energii, stejně jako dav fanoušků, přátel a rodiny na soutěžící. Tím ovládají veškerou energii kolem, vytvářejí nezapomenutelnou atmosféru a podporu pro účastníky soutěže,” popisuje logo autorka Karolína Spiesová.

Olympiáda dětí a mládeže už za rok!

Největší multisportovní akce v Jihočeském kraji se uskuteční od 23. do 27. června 2024. Organizaci a rámec spolupráce dnes podpisem smlouvy stvrdil hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. „Na Olympiádě dětí a mládeže mohou naše mladé jihočeské sportovní naděje změřit síly s těmi nejlepšími z celé republiky a nahlédnout do světa velkých sportovních klání. Náš organizační tým už dnes pracuje na tom, aby zážitky mladých sportovců z jihočeské Olympiády dětí a mládeže mohly být díky kvalitnímu zázemí a pestrému doprovodnému programu stejně silné, jako zážitky účastníků olympijských her 2024 v Paříži,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

„Olympiáda dětí a mládeže je pro Český olympijský výbor nejvýznamnější akcí pro mládež. Díky své jedinečné atmosféře, která přibližuje dětem skutečné Hry, dokáže účastníky ve sportu dále motivovat,” dodal Jiří Kejval.

ODM bude probíhat ve dvaceti sportovních disciplínách na sedmadvaceti sportovištích v Jihočeském kraji. České Budějovice se stanou centrem celé akce a bude zde také bydlet většina účastníků. Nejvíce jich bude ubytováno na kolejích Jihočeské univerzity a domovech mládeže při středních školách.  Právě kvůli ubytovací kapacitě v olympijských městech budou mít tamní středoškoláci o týden kratší školní rok.

Do Jihočeského kraje přijede příští červen na 4 000 účastníků ODM a také plno fanoušků z řad rodičů a trenérů. Přípravy proto už teď běží na plné obrátky. „V tuto chvíli například startují obhlídky sportovišť společně s Českou televizí a experty na streaming. Chceme zprostředkovat všem divákům skvělý zážitek z Olympiády dětí a mládeže a prezentovat veřejnosti kvalitní mládežnický sport. Z poslední letní olympiády jsme odvysílali 1 000 hodin přenosů, a ještě vyšší číslo očekáváme v roce 2024,” řekl místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

Velkolepý zahajovací ceremoniál se bude konat v Českých Budějovicích. Olympijský dům, tedy místo, kde se sportovci i veřejnost mohou setkávat a kde se budou konat i medailové ceremoniály, vznikne na českobudějovickém výstavišti.

Olympiáda dětí a mládeže je republiková soutěž krajských výprav, která se koná každoročně od roku 2003 a je určena mladým sportovcům ve věku od dvanácti do šestnácti let, v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň. Sportovcům navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy. V minulosti unikátní atmosféru zažila řada dnes úspěšných sportovců, jako jsou například Ester Ledecká či Josef Dostál. Hlavní poselství projektu je přinést životní zážitek mladým sportovcům, jejich vrstevníkům, rodičům i veřejnosti, aby se pohyb stal a zůstal součástí jejich života. Všechny aktuální informace k Olympiádě dětí a mládeže najdete na webu olympijskytym.cz/odm.

12.06.2023 Bc. David Hocke