Dopravní úřad: Žádost o osvědčení řidiče

Při rezervaci vybírejte prosím zaměstnance dle toho rozdělení:

Popis služby

O vydání osvědčení řidiče rozhoduje dopravní úřad na základě žádosti držitele licence Společenství pro mezinárodní silniční nákladní přepravu pro cizí potřebu. Náleží podnikateli v silniční nákladní dopravě, který je propůjčuje řidiči, jehož jméno je v osvědčení uvedeno a musí být předloženo na žádost oprávněného kontrolora. Opis osvědčení řidiče musí být uchováván u podnikatele. Osvědčení řidiče je platné, pouze pokud jsou splněny podmínky pro jeho vydání, pozbývá platnosti uplynutím doby, na kterou bylo vydáno nebo nabytím právní moci rozhodnutí o odnětí osvědčení řidiče. Dopravce je povinen oznámit změnu údajů uvedených v těchto dokladech dopravnímu úřadu do 15 dnů ode dne, kdy ke změně došlo. Dopravní úřad vydá nové osvědčení řidiče, přičemž původní doklady je dopravce povinen odevzdat do 30 dnů ode dne pozbytí jejich platnosti.

Pro koho je služba určena?

O osvědčení řidiče může požádat podnikatel v silniční dopravě, který splňuje tyto podmínky:

• je oprávněn k provozování silniční dopravy velkými vozidly
  • má sídlo v Jihočeském kraji
  • je držitelem licence Společenství („eurolicence“)
  • zaměstnává řidiče, který není státním příslušníkem členského státu ani dlouhodobě pobývajícím rezidentem.

Jaký je postup vyřízení?

Podejte žádost společně s přílohami na Krajský úřad Jihočeského kraje. Pokud budou splněny všechny podmínky, vyhotovíme vám osvědčení řidiče a jeho opis. Bude-li žádost obsahovat nedostatky, vyzveme vás k jejich odstranění.

Co potřebuji mít?

Žádost osvědčení řidiče s kopiemi řidičových dokumentů:

• Cestovní doklad řidiče
  • Doklad prokazující oprávnění řidiče k pobytu na území České republiky
  • Doklad prokazující oprávnění řidiče k výkonu práce území České republiky
  • Pracovní smlouvu řidiče
  • Doklad prokazující sociální pojištění řidiče (doklad OSSZ o přidělení čísla sociálního pojištění)
  • Řidičský průkaz (obsahující harmonizovaný kód 95(DD.MM.RR), tj.do kdy platí profesní způsobilost řidiče
  • Průkaz profesní způsobilosti řidiče (pokud ŘP neobsahuje harmonizovaný kód)

Jaká je lhůta pro vyřízení?

Nejpozději do 30 dnů od podání žádosti.

Jaký je poplatek za vyřízení?

Za vydání osvědčení řidiče a jeho opisu je stanoven správní poplatek v celkové výši 1000 Kč.